Trwa ładowanie...
ycipk-122ct9

Nowe przepisy o emisji samochodów. Producentów czekają srogie kary za oszustwa

Unia Europejska uszczelniła system kontroli nad producentami aut. Zgodnie z nowymi przepisami każdy nowy model pojazdu będzie badany niezależnie od producenta, a dodatkowo co roku mają odbywać się wyrywkowe kontrole produkowanych aut.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Unia Europejska wprowadza wyrywkowe badanie samochodów. Producenci będą musieli mieć się na baczności
Unia Europejska wprowadza wyrywkowe badanie samochodów. Producenci będą musieli mieć się na baczności (WP.PL, Fot: Tomasz Budzik)
ycipk-122ct9

Afera Volkswagena mocno nadszarpnęła zaufanie do producentów samochodów i wpłynęła na odpływ klientów zdecydowanych na zakup diesla. Teraz wszystko ma się zmienić. 18 kwietnia 2018 r. Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie nowego rozporządzenia o sposobie homologacji typów pojazdów, który zmienia zasady gry.

By samochód mógł zostać dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej, musi zostać sprawdzony według około 70 kryteriów - od bezpieczeństwa po emisję. Nowe przepisy zwiększą kontrolę nad tymi procedurami. Po wejściu w życie nowych przepisów producenci samochodów nie będą płacić za testy modeli bezpośrednio ośrodkom certyfikującym. Pieniądze będą przekazywać państwowemu urzędowi i to on będzie wypłacał należność ośrodkowi.

Co jednak ważniejsze, kontrola nad samochodem nie skończy się wraz z otrzymaniem zatwierdzenia typu. Przynajmniej jeden na 40 tys. wyprodukowanych egzemplarzy danego modelu będzie musiał przejść testy. Nie mniej niż 20 proc. spośród testów będzie musiało dotyczyć emisji i spalania. W razie odstępstw od norm Unia Europejska będzie nakładała kary – do 30 tys. euro, czyli 125 tys. zł, za każdy samochód, który wyjechał z fabryki.

ycipk-122ct9

Jeśli nowy system kontroli okaże się szczelny, producenci będą musieli mocno pracować nad elektryfikacją swoich ofert. Planowane nowe limity emisji CO2 będą na tyle restrykcyjne, że bez znacznego udziału hybryd i elektrycznych opcji w poszczególnych modelach nie uda się ich spełnić.

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-122ct9

ycipk-122ct9
ycipk-122ct9