Trwa ładowanie...
dqzvek4

Nie będzie kary za wycięcie DPF-u. Posłowie odrzucili projekt przepisów

Z karą w wysokości nawet 5 tys. zł miały się liczyć osoby, które decydują się na usunięcie filtra cząstek stałych z samochodu. Propozycja przepisów nie wejdzie jednak w życie, gdyż została odrzucona przez posłów.
Share
Wykrycie wycięcia DPF-u podczas badania technicznego jest niemal niemożliwe
Wykrycie wycięcia DPF-u podczas badania technicznego jest niemal niemożliweŹródło: Policja
dqzvek4

Filtr cząstek stałych (DPF) to element, którego zadaniem jest zmniejszanie w spalinach zawartości sadzy, a co za tym idzie wiążących się z nią, niebezpiecznych dla zdrowia człowieka substancji. Przedostające się do powietrza ciężkie cząstki sadzy trafiają do płuc i tam osiadają, przyczyniając się do poważnych chorób - od astmy i dolegliwości układu oddechowego, po nowotwory. Niestety, filtr cząstek stałych jest praktycznie bezobsługowy tylko przez pierwsze lata eksploatacji samochodu. Później pojawiają się problemy.

System oczyszczania filtra nie radzi sobie już ze swoim zadaniem albo konieczne jest uzupełnianie specjalnego, drogiego płynu w przypadku filtrów mokrych. Z czasem nawet warsztatowe oczyszczanie filtra nie daje już spodziewanych efektów. Wielu kierowców decyduje się więc na jego wycięcie - ze szkodą dla środowiska i zdrowia ludzi.

Tej powszechnej praktyce miało przeciwstawić się nowe prawo. Zaproponowana przez Nowoczesną nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz Kodeksu wykroczeń przewidywała możliwość nałożenia grzywny w wysokości do 5 tys. zł na właściciela, a nawet użytkownika samochodu z wyciętym filtrem DPF. Co ważne, taka sama kara miała spotkać osobę, która podjęłaby się wycięcia tego elementu. Dziś część mechaników zupełnie otwarcie oferuje takie usługi, a niektóre zakłady uczyniły nawet z tego swoją specjalizację.

dqzvek4

Propozycja nowelizacji nie wejdzie jednak w życie. Sejm odrzucił ją w pierwszym czytaniu – głównie głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości. Szkoda, bo była to realna szansa na znaczne zmniejszenie skali zjawiska. Jest jeszcze inny – rządowy pomysł. W lipcu rząd poinformował, że zamierza tak zmienić przepisy, aby samochody z wyciętym filtrem cząstek stałych nie mogły przejść corocznego badania technicznego. Kłopot w tym, że wykrycie tego procederu nie jest łatwe.

Fachowy mechanik wycina filtr DPF, zostawiając jednak jego obudowę. Jednocześnie modyfikowane jest oprogramowanie sterujące pracą jednostki napędowej. W efekcie wycięcia DPF-u nie widać pod podwoziem, a kontrolki obok zegarów nie wskazują na żadne nieprawidłowości. O usunięciu filtra można byłoby łatwo przekonać się, dokonując analizy spalin. Problem w tym, że urządzeń zdolnych do wykrycia nadmiernej emisji niebezpiecznych dla zdrowia substancji z rury wydechowej nie posiadają ani patrole policji, ani stacje kontroli pojazdów. Przepis o niezaliczaniu przeglądu za wycięty PDF byłby więc martwy od samych narodzin.

Wycinanie filtrów DPF od lat jest w Polsce problemem. Od lat nie znaleziono również jego rozwiązania. Jednym ze sposobów na ograniczenie tego zjawiska byłoby nałożenie sankcji na mechaników wykonujących takie usługi. Pomysł ten przepadł jednak właśnie w Sejmie. Drugim środkiem mogłoby być doprowadzenie do spadku popularności diesli poprzez obniżenie obciążeń fiskalnych nakładanych na sprzedawaną benzynę albo wprowadzenie ograniczeń w poruszaniu się dieslami w miastach. Czas pokaże, czy którakolwiek z tych opcji wejdzie w życie.

dqzvek4

Podziel się opinią

Share
dqzvek4
dqzvek4
Więcej tematów