Trwa ładowanie...

Sankcje UE uderzą w motocyklistów z Rosji. Zakaz eksportu maszyn to nie wszystko

Unia Europejska przedstawiła listę produktów i surowców, które zostały objęte zakazem eksportu do Rosji z powodu wojny w Ukrainie. Wśród nich jest wiele grup pojazdów, w tym motocykle o wartości powyżej 5000 euro. Większym problemem będą jednak części.

Europejskie sankcje uderzą w rosyjskich motocyklistówEuropejskie sankcje uderzą w rosyjskich motocyklistówŹródło: Getty Images, fot: 2020 Anadolu Agency
d2xqs7l
d2xqs7l

Na liście rzeczy, których eksportu do Rosji zakazano, jest wiele dóbr luksusowych, w tym pojazdy. W przypadku samochodów, łodzi motorowych czy samolotów przepis dotyczy tych, których wartość przekracza 50 tys. euro (nieco ponad 230 tys. zł). Jednak motocykle zostały tu potraktowane szczególnie.

Jak się okazuje, niemal wszystkie jednoślady traktowane są jako coś luksusowego i w tym przypadku limit ceny to tylko 5 tys. euro (23 tys. zł). Oznacza to, że tylko najtańsze modele z Europy mogą być dalej sprzedawane do Rosji.

Przy czym warto pamiętać, że wielu producentów już wcześniej samych podjęło decyzję o zaprzestaniu działalności w Rosji. Na tej liście jest Harley-Davidson, BMW, Ducati, Honda, Yamaha czy Polaris, do którego należy marka Indian produkująca swoje jednoślady w Opolu.

Co więcej chwilę po tym, jak Honda poinformowała o przekazaniu miliona dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy, podobną deklarację na kwotę 700 tys. dolarów złożyła Yamaha.

d2xqs7l

Unijny zakaz eksportu dotyczy nie tylko samych motocykli, ale też praktycznie wszystkich podzespołów, co utrudni serwisowanie jednośladów już użytkowanych w Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj