Trwa ładowanie...

Prędkość motocyklistów i nieuwaga kierowców aut. Policja podała przyczyny wypadków

Policja podsumowała wypadki drogowe w 2021 r. i przyjrzała się też tymi z udziałem motocyklistów. Jak się okazuje, oni samo ponoszą winę za połowę z nich, natomiast w drugiej połowie byli ofiarami błędów kierowców samochodów. Policja wymieniła, jakie były największe błędy obu tych grup użytkowników dróg.

Liczba wypadków z udziałem motocyklistów utrzymuje się na stałym poziomieLiczba wypadków z udziałem motocyklistów utrzymuje się na stałym poziomieŹródło: Getty Images, fot: Jamiga
d40afpy
d40afpy

W 2021 r. motocykliści uczestniczyli w 2050 wypadkach – mówi policyjny raport. To o 25 mniej (o 1,2 proc.) niż rok wcześniej. Zginęło w nich 207 kierujących motocyklami i ośmiu ich pasażerów – liczba zabitych była o 29 osób mniejsza niż w 2020 r. (spadek o 11,9 proc.). Natomiast rannych zostało 1706 motocyklistów i 178 pasażerów – tu odnotowano wzrost o pięć osób (+ 0,3 proc.). Można więc ocenić, że sytuacja jest stabilna. Niestety nie poprawia się znacząco, ale na szczęście nie było gorzej.

W przypadku 50,9 proc. wypadków do wypadków z udziałem motocyklistów przyczynili się inni użytkownicy dróg, a głównie kierowcy samochodów osobowych (których też jest na drogach najwięcej). Zdecydowanie największym ich przewinieniem jest nieustępowanie pierwszeństwa. Takie zachowanie doprowadziło do 670 wypadków.

Natomiast również kolejne błędy kierowców samochodów były podobne: nieprawidłowy manewr skrętu (110 wypadków), nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (80 wypadków) i nieprawidłowe wyprzedzanie (59 wypadków). Przy czym to ostatnie jest szczególnie niebezpieczne, gdyż przełożyło się aż na 15 ofiar śmiertelnych.

A co jest przyczyną wypadków powodowanych przez motocyklistów? Tu zdecydowanym niechlubnym liderem jest niedostosowanie prędkości. Zbyt szybka jazda odpowiadała za 490 wypadów i aż 88 ofiar śmiertelnych (jest to przyczyna numer 1 śmierci motocyklistów). Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajęły nieprawidłowe wyprzedzanie (114 wypadków) i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (87 wypadków).

d40afpy

Nie jest niespodzianką to, kiedy najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem motocyklistów – wtedy, gdy jest ich najwięcej na drogach. Jeśli chodzi o dni tygodnia oznacza to niedzielę (20,5 proc. wszystkich wypadków) i sobotę (17,1 proc.). W zestawieniu miesięcy najczęściej motocykliści mają wypadki w czerwcu (19,8 proc.), lipcu (17,9 proc.) i sierpniu (14,4 proc.).

Oddzielnie policja podsumowała wypadki motorowerzystów. Takich zdarzeń w 2021 r. było 913 i zginęło w nich 51 kierowców oraz trzech ich pasażerów. Rannych było 789 motorowerzystów i 64 pasażerów. Tu widać jednak większą poprawę bezpieczeństwa. Wypadków było o 8,2 proc. mniej, zabitych o 23,9 proc. mniej, natomiast rannych o 8,5 proc. mniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj