Trwa ładowanie...

Kara za brak OC w 2021 r. Ile zapłacą motocykliści

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów poruszających się po polskich drogach. Za jego brak grozi kara, której wysokość jest uzależniona od płacy minimalnej. Oto ile zapłacą w 2021 r. właściciele nieubezpieczonych motocykli.

Za brak ubezpieczenia OC grozi kara.Za brak ubezpieczenia OC grozi kara.Źródło: Getty Images, fot: skynesher
dqmzkb4
dqmzkb4

Wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu wyznaczana jest na podstawie aktualnej płacy minimalnej. Ta ustalana jest na początku roku, zatem od 1 stycznia rosną też kary za brak OC. W 2021 r. płaca minimalna wzrosła z 2600 do 2800 zł.

W przypadku motocykli kara ta jest zdecydowanie niższa niż dla właścicieli samochodów, którzy nie wykupią obowiązkowej polisy. Dla jednośladów jest to standardowo kwota wynosząca jedną trzecią płacy minimalnej, a wartość tę zaokrągla się do dziesiątek. Oznacza to, że kara za brak OC dla motocykla w 2021 r. wynosi 930 zł.

Przepisy uwzględniają sytuację, gdy ktoś szybko naprawi swoje niedopatrzenie. Dlatego w przypadku, gdy przerwa w ubezpieczeniu OC wynosi od 4 do 14 dni, to kara opiewa na kwotę 470 zł. Natomiast przy braku polisy do 3 dni trzeba zapłacić 190 zł.

Trzeba pamiętać, że z brakiem polisy OC można "wpaść" nie tylko podczas policyjnej kontroli. Od lat Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawdza bazę danych z informacjami od ubezpieczycieli i w ten sposób wyszukuje przerw w ubezpieczeniach OC. Dlatego nawet jeśli nie używa się motocykla i stoi on zamknięty w garażu, to polisę i tak należy wykupić. Tym bardziej, że kara często wielokrotnie przekracza cenę ubezpieczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqmzkb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqmzkb4
Więcej tematów