Trwa ładowanie...

Piesi na potęgę korzystają ze smartfonów podczas przechodzenia przez ulicę

Piesi na potęgę korzystają ze smartfonów podczas przechodzenia przez ulicęŹródło: fizkes/fotolia.com
d2v2uss
d2v2uss

Żyjemy w czasach, w których wiele osób nieustannie korzysta ze swojego smartfona. Jednak zapatrzenie się w ekran może być bardzo groźne, szczególnie podczas przechodzenia przez jezdnię.

Na grupie 10 000 osób z całej Europy przeprowadzono badania, aby sprawdzić problem dotyczący nieuważnego przechodzenia przez drogę, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma wyznaczonego przejścia. Okazuje się, że aż 57 proc. użytkowników smartfonów przyznało się do korzystania ze swojego urządzenia podczas przechodzenia przez jezdnię, a blisko połowa (47 proc.) rozmawia w takim momencie przez telefon. Podczas przekraczania jezdni ze smartfonów korzystają głównie osoby w wieku 18-24 lat (86 proc.), które prowadzą rozmowy telefoniczne (68 proc.), słuchają muzyki (62 proc.) lub wysyłają wiadomości tekstowe (34 proc.). 22 proc. z nich miało wówczas wypadek lub znalazło się w sytuacji potencjalnie do niego prowadzącej.

Łącznie 32 proc. pieszych przyznało się do słuchania muzyki, 14 proc. do wysyłania wiadomości tekstowych, 9 proc. do przeglądania stron internetowych, 7 proc. do odwiedzania serwisów społecznościowych, a 3 proc. do grania w gry lub oglądania filmów podczas przechodzenia przez jezdnię. Większość z niech zdaje sobie sprawę, że takie zachowanie jest niebezpieczne, a 60 proc. ankietowanych powiedziało, że czuje się bezpieczniej wiedząc, że samochody wyposażone w układy częściowo autonomiczne mogą zapobiegać wypadkom lub łagodzić ich skutki, jeśli kierowca w porę nie zareaguje.

Spośród wszystkich narodowości biorących udział w ankiecie to Rumuni najczęściej przechodzą przez jezdnię korzystając z urządzeń mobilnych lub telefonów (83 proc.). W tym czasie prowadzą rozmowy telefoniczne (79 proc.) lub słuchają muzyki (46 proc.). Tuż za nimi plasują się Włosi (67 proc.) i Hiszpanie (65 proc.). Podczas przechodzenia przez drogę Duńczycy są najbardziej skłonni do wysyłania wiadomości tekstowych (21 proc.), a Włosi do przeglądania Internetu (12 proc.), grania w gry (5 proc.) i oglądania telewizji/filmów (4 proc.). Z kolei mieszkańcy Turcji najczęściej odwiedzają serwisy społecznościowe (10 proc.).

d2v2uss

Z oficjalnych danych pozyskanych przez największe brytyjskie stowarzyszenie IAM (Institute of Advanced Motorists) zajmujące się kwestiami bezpieczeństwa drogowego wynika, że 23 proc. wypadków drogowych z udziałem pieszych, do których doszło w Wielkiej Brytanii w 2013 roku, było wynikiem nieuwagi przechodnia, jego lekkomyślności lub pośpiechu. - Liczba wypadków rośnie w zastraszającym tempie, dlatego kierowcy muszą być bardziej świadomi zagrożeń, jakie mogą pojawić się na drodze. Winą nie trzeba obarczać żadnej ze stron - wszyscy użytkownicy drogi muszą dbać o wzajemne bezpieczeństwo i eliminować swoje nieprzewidywalne zachowania - powiedziała Sarah Sillars, dyrektor IAM.

ll

d2v2uss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v2uss
Więcej tematów