Trwa ładowanie...
d4jdngl
d4jdngl

Podczas Salonu Motoryzacyjnego we Frankfurcie (IAA), który odbędzie się w przyszłym miesiącu, Mazda zaprezentuje pierwszy japoński samochód osobowy z silnikiem wysokoprężnym, współpracującym z katalizatorem połączonym z systemem redukcji selektywnej (Selective Catalytic Reduction, SCR).

(fot. Mazda)
Źródło: (fot. Mazda)

Technologia ta będzie oferowana klientom europejskim w odnowionej wersji sportowo-użytkowego crossovera CX-7 z silnikiem diesla, którego sprzedaż Mazda rozpocznie w październiku bieżącego roku.

Pod maską SUV-a Mazdy znajdzie się przyjazny dla środowiska i wydajny, turbodoładowany silnik diesla MZR-CD o pojemności 2,2 litra i bardzo dobrych parametrach ekologicznych. Odnowiona Mazda CX-7 spełnia wymagania normy Euro V w zakresie emisji spalin.

d4jdngl
(fot. Mazda)
Źródło: (fot. Mazda)

Oczyszczanie spalin w systemie SCR odbywa się poprzez wtryskiwanie roztworu wodnego mocznika AdBlue ze zbiornika umieszczonego pod przedziałem bagażowym, wprost do układu wydechowego, przed katalizatorem. Wywołuje to naturalną reakcję chemiczną, w której AdBlue zamienia około 40 procent tlenków azotu w nieszkodliwy azot.

Dzięki zwartej konstrukcji systemu SCR Mazda CX-7 z silnikiem wysokoprężnym ma identyczną pojemność bagażnika (455 litrów wg VDA), jak wersja z silnikiem benzynowym. System jest też przyjazny dla użytkownika, ponieważ zużycie AdBlue zostało ograniczone do minimum. Przy normalnej eksploatacji zawartość zbiornika wystarcza na co najmniej 20 000 kilometrów, co oznacza, że zapas roztworu uzupełnia się tylko przy okazji przeglądu okresowego.

Oprócz odnowionej wersji modelu CX-7 z silnikiem diesla we Frankfurcie będzie można zobaczyć wiele innych proekologicznych rozwiązań technologicznych, w tym między innymi i-stop - system wyłączania silnika podczas postoju, oszczędzający paliwo, czy zespół napędowy z wodorowym silnikiem rotacyjnym.

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj