Trwa ładowanie...

Ford pracuje nad autem, które samo ominie pojazdy i pieszych

Ford pracuje nad autem, które samo ominie pojazdy i pieszychŹródło: www.youtube.com
dsaf13m
dsaf13m

Ford zaprezentował samochód testowy wyposażony w technologię pozwalającą na uniknięcie kolizji z pojazdami zwalniającymi lub stojącymi na tym samym pasie ruchu oraz zapobiegającą zderzeniu z pieszym.

Jeśli na tym samym pasie ruchu zostanie wykryty pojazd, przeszkoda lub pieszy to system "Obstacle Avoidance" w pierwszej fazie wyśle kierowcy ostrzeżenie. Jeśli zostanie ono zignorowane to rozpocznie się automatyczne pokierowanie lub wyhamowanie w celu zapobieżenia kolizji.

System zamontowano w modelu Focus w ramach europejskiego projektu badawczego inteacIVe. Zakłada on współpracę 29 partnerów, której celem jest dalszy rozwój systemów bezpieczeństwa czynnego aktywujących się w chwilach bezpośredniego zagrożenia kolizją.

W skład "Obstacle Avoidance" wchodzą 3 radary, zestaw czujników ultradźwiękowych oraz kamera. System skanuje drogę do 200 m przed pojazdem. Układ przetestowano przy prędkościach przekraczających 60 km/h. Z analiz powypadkowych wynika, że ponad 2/3 kierowców biorących udział w najechaniu w ogóle nie reaguje na zagrożenie, nawet nie podejmując prób ominięcie najechanego pojazdu, dlatego też zdecydowano się na prace w tym kierunku.

Źródło: Ford

ll/moto.wp.pl

dsaf13m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsaf13m
Więcej tematów