| [
]( http://www.auto-swiat.pl/ ) |
| --- | Za najbardziej tragicznymi wypadkami drogowymi stoi zwykle jazda ze zbyt dużą prędkością oraz brawura, często wspomagana przez alkohol.
Niestety - szanse na rychłą poprawę sytuacji są niewielkie. Dlaczego? Otóż okazuje się, że Polacy kochają szybką jazdę najbardziej ze wszystkich Europejczyków, a co więcej - podróżowanie w obszarze zabudowanym nie skłania ich do tego, by zdjąć nogę z gazu. Jedną z głównych przyczyn takiego zachowania jest wiara we własną nieomylność.
Większość Polaków uważa się za spokojnych kierowców, mających duże doświadczenie i potrafiących samodzielnie ocenić, kiedy można jechać szybko, a kiedy trzeba zwolnić. Zagrożenie stanowią dla nich jedynie inni kierujący.
Z ankiety przeprowadzonej w ramach kolejnej odsłony kampanii "Włącz myślenie" wynika, że 63 proc. Polaków ocenia, że jeździ ostrożnie, 59 proc. twierdzi, że zawsze lub co najmniej często stosuje się do obowiązujących przepisów, a 45 proc. - że nie przekracza dopuszczalnej prędkości i ustępuje pierwszeństwa pieszym. Jednocześnie 62 proc. badanych uważa, że narzucone przez znaki limity prędkości są nieodpowiednie, 45 proc. sądzi, że dopuszczalna prędkość poza terenem zabudowanym powinna być wyższa, a 65 proc. przyznaje, że przekraczanie prędkości jest w Polsce powszechnie akceptowane.
Tylko 34 proc. ankietowanych zadeklarowało, że dostosowuje prędkość jazdy do wskazań znaków drogowych, co w pełni potwierdzają analizy Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W miastach i małych miejscowościach zbyt szybko jeździ aż 85 proc. kierowców! Mimo ograniczeń na obszarze zabudowanym do 50 km/h średnio poruszamy się tam z prędkością 76 km/h!
Polecamy na AutoŚwiat.pl: Uwaga, niebezpieczeństwo! Zobacz jak i gdzie postawić trójkąt
Co skłania nas do zbyt szybkiej jazdy? Najczęściej powtarzają się następujące wytłumaczenia: pośpiech, dobry samochód oraz to, że inni też tak robią. Jednak tak naprawdę szybka jazda w 70 proc. Polaków budzi wyłącznie pozytywne skojarzenia!
Dla młodych mężczyzn jest dobrym sposobem imponowania innym, a na dodatek sprawia dużo satysfakcji i podnosi poziom adrenaliny. Starszym mężczyznom daje poczucie siły, odwagi i męskości. Młodym kobietom prędkość gwarantuje poczucie swobody, wolności i niezależności, zaś według starszych pań szybka jazda to forma relaksu, odpoczynku i oderwania się od codzienności.
Skutki upajania się prędkością są jednak tragiczne. W 2010 r. w wypadkach spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków jazdy (niekoniecznie do ograniczeń szybkości) zginęło 1117 osób. W wyniku nieprawidłowego wyprzedzania (zwykle przy szybkiej jeździe) śmierć poniosło 278 osób, a na skutek wymuszenia pierwszeństwa - 433.
Polecamy na AutoŚwiat.pl: Uwaga, niebezpieczeństwo! Zobacz jak i gdzie postawić trójkąt
sj