Trwa ładowanie...
holderName

Blisko sto projektów w konkursie na polski samochód elektryczny

Czy Polska będzie miała swój samochód o napędzie elektrycznym? Marzą o tym zapewne wszyscy miłośnicy motoryzacji. Chce tego również rząd, który powierzył ElectroMobility Poland przeprowadzenie konkursu na nadwozie krajowego auta. Przystąpiło do niego niemal sto podmiotów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Blisko sto projektów w konkursie na polski samochód elektryczny
(PAP, Fot: Marcin Obara)
holderName

Do ogłoszonego w marcu konkursu przystąpiły zarówno małe firmy, duże podmioty międzynarodowe, jak i osoby fizyczne. Ostateczną liczbę prac konkursowych EMP poda na początku czerwca.

- Jesteśmy zadowoleni z dużego zainteresowania konkursem. Teraz nastąpi pierwszy etap prac jury, w którego skład zaprosiliśmy autorytety świata motoryzacji oraz wybitnych projektantów. Pierwszy krok to ocena formalna, a następnie preselekcja projektów i wybór 15 najciekawszych prac finałowych - informuje Aleksandra Baldys, rzecznik prasowy ElectroMobility Poland.

Każdy z projektów dopuszczonych do finału konkursu przejdzie ocenę merytoryczną pod względem konstrukcji i mechaniki, bezpieczeństwa, komfortu, stylu i ekologii oraz właściwości jezdnych. 12 września 2017 r. podczas uroczystego finału wyłonionych zostanie pięć zwycięskich koncepcji, a na ich podstawie powstaną prototypy polskiego auta elektrycznego.

Zgodnie z planami rządu w 2025 roku po polskich drogach ma jeździć milion samochodów elektrycznych. Wśród nich ma być również auto z Polski. Zadanie nie będzie jednak łatwe w realizacji - o ile w ogóle możliwe. Romantyczne czasy motoryzacji, w których o stworzeniu samochodu decydował głównie talent i zapał twórców, należą już do przeszłości. Wyśrubowane wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ekologii sprawiają, że stworzenie masowo produkowanego samochodu jest niezwykle drogie na etapie projektowania. Czy Polskę stać na takie wydatki? O tym przekonamy się w najbliższych latach.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów