Trwa ładowanie...

Będzie nowy znak drogowy na czas remontu autostrad?

Będzie nowy znak drogowy na czas remontu autostrad?Źródło: PAP/Andrzej Grygiel
d2joget
d2joget

Nowy znak drogowy sygnalizujący ruch odbywający się na tzw. suwak; kontrole prędkości czy mobilny system ostrzegania przed korkami - takie rozwiązania zasugerowali opolscy urzędnicy.

Kolegium doradcze wojewody obradowało w środę w Opolu. Powołano je z uwagi na to, że podczas ostatniego, trwającego od początku czerwca do połowy sierpnia remontu autostrady A4, miało na niej miejsce kilka wypadków, w tym śmiertelnych, na remontowanych odcinkach albo w ich pobliżu. Przykładowo 22 czerwca na remontowanym odcinku trasy i tuż przy nim doszło do dwóch wypadków, w których zginęły dwie osoby, ucierpiały cztery inne i spłonęły cztery pojazdy.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Urzędnicy chcą, by podczas remontu autostradę podzielić na naprawianą część i dwa pasy ruchu, czyli dokonać zwężenia. Ich zdaniem powinien też powstać nowy znak drogowy sygnalizujący ruch odbywający się na tzw. suwak. Zdaniem obradujących remontowany odcinek trzeba wyposażyć w pojazd, który "zawsze będzie wyprzedzał front korka" i ostrzegał przed nim poprzez zamontowaną na nim tablicę, a także starać się prowadzić regularnie kontrolę prędkości - za pomocną mobilnych fotoradarów - na odcinkach remontowanych i tuż przed nimi. Wilczyński zastrzegł przy tym, że w kwestii bezpieczeństwa na drogach w ogóle wiele zależy też od zachowań, wyobraźni i uwagi samych kierowców. Dodał, że wskazane byłyby np. kampanie informacyjno-promocyjne dot. zachowań na autostradach.

Przyjęte przez kolegium rekomendacje zostaną zapisane w dokumencie i mają zostać "w krótkim czasie" przekazane m.in. do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.- Wypracowanie tych rekomendacji istotne jest z punktu widzenia prowadzenia prac dalej. Autostrady zawsze będą remontowane, nie tylko u nas, ale i w całej Polsce. Być może z naszych przypadków coś może wynikać - tłumaczył Wilczyński na zwołanej po kolegium konferencji.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele służb wojewody, policji, straży, a także wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, przedstawiciel opolskiego oddziału GDDKiA, Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego i Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.

d2joget

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj