Zmiany w rejestracji pojazdów. Wiemy, kiedy wejdą w życie
Motocykliści od dawna czekają na zmiany związane z rejestracją. Szczególne nadzieje wiązano z możliwością czasowego wyrejestrowania pojazdu. Jednak teraz już wiadomo, że niewiele osób zawiedzie się po ich wprowadzeniu.
W ramach pakietu deregulacyjnego wejdą w życie dwie długo oczekiwane zmiany związane z rejestracją pojazdów. Jedną z nich będzie możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu. Z nadzieją na tę nowość czekali motocykliści. Jednak ci, który myślą o wyrejestrowaniu w przerwie między sezonami, mogą o tym zapomnieć. Również osoby planujące modyfikacje swoich maszyn i związany z tym dłuższy pobyt w warsztacie, nie mają powodów do zadowolenia. Wszystko z uwagi na narzucone ograniczenia.
Możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu ma pojawić się w grudniu 2021 r. Jednak będzie ona obwarowana wieloma ograniczeniami. Przede wszystkim okres, na jaki będzie można wyrejestrować pojazd to od 3 do 12 miesięcy i będzie można tego dokonać nie częściej niż raz na 3 lata. Jeszcze ważniejsze jest to, że będzie można się zdecydować na to tylko w sytuacji, gdy wystąpi uszkodzenie zasadniczych elementów nośnych konstrukcji lub w przypadku szkody istotnej (skłamanie w tej kwestii będzie karane). W praktyce oznacza to długą naprawę po poważniejszym wypadku.
W takiej sytuacji będzie trzeba złożyć wniosek w starostwie i zawiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela, który będzie musiał na czas wyrejestrowania pojazdu obniżyć stawkę OC o przynajmniej 95 proc. Nawet przy spełnieniu wszystkich warunków i przesłanek w przypadku motocykli takie wyrejestrowanie może po prostu nie mieć sensu. Aby przywrócić pojazd do ruchu, trzeba będzie ponownie wykonać badanie techniczne. W przypadku motocykli ubezpieczenie OC często jest tak tanie, że cała operacja nie będzie się wiązała z dużą oszczędnością.
Dodatkowo trzeba pamiętać, że wyrejestrowany pojazd będzie musiał być zaparkowany poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu. Więc często oznacza to, że nie będzie można takiego jednośladu trzymać na parkingu pod blokiem.
Drugą nowością, która ma wejść w życie w grudniu 2021 r., jest możliwość zachowania starych tablic rejestracyjnych przy zakupie używanego pojazdu niezależnie od miejsca zamieszkania. Do tej pory było to możliwe, jeśli powiat, w którym dokonywał rejestracji nowy właściciel, był ten sam, co do tej pory. Już niedługo nie będzie miało to znaczenia. Oznacza to, że po zakupie pojazdu i przerejestrowaniu go na siebie nie będzie trzeba wymieniać tablic rejestracyjnych (lub jednej w przypadku jednośladu), a to pozwoli zaoszczędzić pieniądze.