Trwa ładowanie...

Więcej wypadków po zmianie czasu

Więcej wypadków po zmianie czasuŹródło: PAP/Lech Muszyński
d6y8xdh
d6y8xdh

Według statystyk w poniedziałek po zmianie czasu jest o 23 proc. więcej wypadków niż w poniedziałek tydzień wcześniej. Powód? Zmęczenie - jeden z bardzo groźnych czynników, na który wielu kierowców nie zwraca uwagi.

W momencie przejścia z czasu zimowego na letni tracimy jedną godzinę snu, a organizm musi przyzwyczaić się do zmienionych godzin odpoczynku. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że nagle rano zmniejsza się ilość światła słonecznego. W ciągu pierwszych dni po zmianie czasu na letni odczuwamy zatem zmęczenie, pogarsza się także samopoczucie. Zmęczenie powoduje spadek koncentracji, sprawia, że potrzebujemy więcej czasu na reakcję, a także może powodować błędne odczytywanie sygnałów oraz gorsze przewidywanie tego, co może się wydarzyć na drodze.

Niewypoczęty kierowca skupia się głównie na samej jeździe bez odpowiedniego analizowania i reagowania np. na znaki drogowe lub sygnalizację świetlną - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Wypadki związane ze zmęczeniem lub zaśnięciem za kierownicą bywają bardzo groźne w skutkach ze względu na dużą prędkość i to, że osoba prowadząca pojazd nie jest w stanie prawidłowo lub wystarczająco szybko zareagować w celu uniknięcia niebezpieczeństwa. Badacze ponadto twierdzą, że ryzyko śmierci lub odniesienia poważnych obrażeń przez kierowcę może być większe w przypadku wypadków wynikających ze zmęczenia.

Wśród 1000 kierowców przeprowadzono ankietę dotyczącą zmęczenia za kierownicą. Jedna czwarta z nich przyznała, że siada za kierownicą nawet wtedy, gdy są senni. Najgorszym jest jednak fakt, że aż 86 proc. kierowców w żaden sposób nie reaguje na uczucie senności. Oznacza to, że nie decydują się na postój i przynajmniej krótką drzemkę. Prawie jedna trzecia osób kontynuuje jazdę nawet wtedy, gdy zaczyna zasypiać.

Najbardziej narażeni na udział w wypadkach spowodowanych sennością są mężczyźni w wieku do 29 lat, osoby pracujące w systemie zmianowym oraz cierpiące na zaburzenia snu.

_ Zdjęcie ma charakter wyłącznie ilustracyjny. Zamieszczone teksty nie dotyczą osób umieszczonych na zdjęciu. _

sj

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj