Trwa ładowanie...

Uważaj na ślepe zakręty

Uważaj na ślepe zakrętyŹródło: zdjęcie producenta
dkij82v
dkij82v

Wiele zakrętów w Polsce to zakręty ślepe - takie, w których widoczność urywa się w pewnym miejscu ze względu na roślinność, budynków lub inne przeszkody po wewnętrznej stronie łuku. Jak bezpiecznie je pokonywać?

Znajdujące się po wewnętrznej stronie zakrętu przeszkody znacznie ograniczają pole widzenia kierowcy. Zachowanie zasad bezpieczeństwa w takiej sytuacji to przede wszystkim obniżenie prędkości. Bezpieczna prędkość w takim zakręcie oznacza tempo, które pozwoli kierowcy zatrzymać samochód na aktualnie widzianym przez niego odcinku drogi - umożliwi to uniknięcie zderzenia z przeszkodą, znajdującą się poza granicą widoczności.

Warto pamiętać, że na awaryjne zatrzymanie auta jadącego z prędkością ok. 100 km/h potrzebny jest odcinek co najmniej 80 m. Dokładna długość zależy od warunków pogodowych, nawierzchni, stanu opon oraz kondycji kierowcy i związanego z nią czasu reakcji.

Im większa prędkość przy wejściu w zakręt, tym trudniej jest utrzymać tor jazdy. Kierowcy często przeceniają swoje umiejętności, a w przypadku zakrętu o ograniczonym polu widzenia, gdy zauważymy pojazd jadący z naprzeciwka lub niespodziewaną przeszkodę, może być zbyt późno na reakcję.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

dkij82v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkij82v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj