Skoda Superb Combi: rodzinny wymiar kombi

Obraz
Źródło zdjęć: © WP.PL/Piotr Mokwiński

Ma największy bagażnik w swoim segmencie, najwięcej przestrzeni dla pasażerów drugiego rzędu, a do tego dynamiczne i stosunkowo oszczędne jednostki napędowe. Trzecia generacja Skody Superb debiutuje właśnie w rodzinnej odmianie Combi. Na polskim rynku pojawi się w drugiej połowie września, a my jako jedni z pierwszych na świecie mieliśmy okazję sprawdzić czeski model na publicznych drogach.

Wyglądem wyraźnie odcina się od poprzednika i jednocześnie wpisuje w nowy nurt stylizacyjny marki. Forma detali stanowi rozwinięcie designu przyjętego przy projektowaniu Octavii i Fabii. Superb ma 486 centymetrów długości, 186 szerokości i 148 wysokości. To największe kombi w swojej klasie. Bazuje na sprawdzonej technologii koncernu VAG, wykorzystując sporo rozwiązań znanych chociażby z ósmej generacji Passata.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ * Z przodu zmiany objęły przede wszystkim pas przedni z nowym grillem z pionowymi szczeblami utrzymanymi w srebrnym kolorze i LED-ami do jazdy dziennej otaczającymi cały reflektor. Profil boczny pozostał niemal bez modyfikacji - bo po co zmieniać sprawdzoną koncepcję. Z tyłu za to wyróżniają się poziomie klosze świateł z diodowymi lampami i wcięciem w klapie bagażnika. Jak to miało miejsce w poprzedniku, można nią sterować elektrycznie po wciśnięciu przycisku na kluczyku lub wewnątrz auta. Całości dopełniają 17- lub 18-calowe obręcze ze stopów lekkich (16 cali w standardzie) i przyciemnione szyby.

Istotne zmiany zaszły także wewnątrz trzeciej generacji flagowego auta czeskiej marki. Kokpit centralny poprzedniego modelu mocno odbiegał od wprowadzonej niedawno Fabii, o Octavii nie wspominając, więc nic dziwnego, że konstruktorzy postawili na multimedia powszechnie znane w innych samochodach koncernu VAG. Na desce rozdzielczej pojawił się ciekłokrystaliczny, dotykowy wyświetlacz obsługujący wbudowany dysk twardy, nawigację i zewnętrzne nośniki pamięci. Do prędkości jego działania trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia, podobnie jak i do grafiki, która wygląda nowocześnie i czytelnie.

Szkoda, że wzorem VW Passata, czy Audi TT, między zegarami nie wkomponowano kolejnego ekranu zdolnego prezentować wskazania nawigacji. Niemniej, na brak udogodnień elektronicznych i tak nie można narzekać. Poza wspomnianymi wcześniej multimediami, Superba można wyposażyć w panoramiczne i otwierane okno dachowe, inteligentny kluczyk, system automatycznego parkowania równoległego i prostopadłego tyłem, a także parasolki ukryte w przednich drzwiach, czy też latarkę z magnesem schowaną w bagażniku.

Obraz
© (fot. WP.PL/Piotr Mokwiński)

Na tle rywali, Skoda zawsze wyróżniała się ponadprzeciętną ładownością i przestrzenią. W tej kwestii niewiele się zmieniło. Superb znów wyznacza standardy w swoim segmencie. Oparty na modułowej płycie MQB samochód ma aż 660-litrowy bagażnik (1900 litrów po złożeniu
oparć drugiego rzędu) o regularnych kształtach i szereg opcjonalnych akcesoriów przydatnych do skutecznego zamocowania bagażu (siatki, haczyki, podwójna podłoga). Wewnątrz nie brakuje też przestrzeni dla pasażerów. Z przodu nie będą narzekać osoby o wzroście nawet 2 m. W drugim rzędzie czeskie kombi to też prawdziwa limuzyna, o czym może świadczyć chociażby podstopnik ukryty pod siedziskiem przedniego fotela.

Paleta jednostek napędowych jest szersza niż u poprzednika. Dotychczas prym w zainteresowaniu klientów wiodły silniki wysokoprężne i tak pewnie pozostanie w najbliższych latach. Najsłabszy w ofercie 1,6 TDI generuje 120 KM i 250 Nm. Współpracuje z manualną lub automatyczną przekładnią, a do setki przyspiesza w 11 sekund. Wyżej w katalogu znajdziemy znane już 2,0 TDI o mocy 150, a w topowej specyfikacji 190 koni mechanicznych. Właśnie ten najmocniejszy wariant sprawdziliśmy na krętych drogach nieopodal Monachium. W stosunku do poprzednika Superb numer 3 zyskał lepsze wyciszenie kabiny i bardziej dopracowany układ jezdny. Na liście opcji znajdziemy dodatkowy moduł sterujący pracą zawieszenia. Kilka trybów pozwala dopasować nastawy, czułość układu kierowniczego i pedału gazu do preferencji użytkownika. Różnice są spore, zwłaszcza między ustawieniem komfort i sport. W tym drugim przypadku Skoda żwawiej się rozpędza, a wspomaganie kierownicy lepiej oddaje aktualne położenie kół.

Obraz
© (fot. WP.PL/Piotr Mokwiński)

2,0 TDI cechuje się wysoką kulturą pracy i jednocześnie niskim zapotrzebowaniem na paliwo. W średnim rozrachunku wystarczy około 6,5 litra na każe 100 kilometrów. Najmocniejszy wśród diesli przyspiesza do setki w 7,8 sekundy (8,1 wersja z manualną skrzynią), osiągając maksymalnie 233 km/h (manual - 235). Z maksymalnym obciążeniem nie ma większych trudności z wyprzedzaniem, a apetyt na olej napędowy znacząco nie wzrasta. Sprężyste zawieszenie sprawnie radzi sobie z wszelkimi nierównościami, a całość w zakrętach zachowuje się bardzo przewidywalnie. Konstruktorzy zachowali zdrowy kompromis między odrobiną sportu, a niezbędnym w tym segmencie komfortem.

Cennik Superba Combi otwiera 1,4 TSI wyceniony na 84 800 złotych. Chcąc użytkować 150-konnego diesla w bogatej specyfikacji wyposażeniowej, należy liczyć się z wydatkiem 125-130 tysięcy. Flagowa i najmocniejsza odmiana z napędem 4x4 i logo Laurin&Klement to wydatek około 160 tysięcy. Skoda pojawi się w polskich salonach wczesną jesienią.

Piotr Mokwiński, moto.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Wideo: Motorowerzysta "kaskader" uciekał przed policją. Miał kilka powodów
Wideo: Motorowerzysta "kaskader" uciekał przed policją. Miał kilka powodów
Odświeżony Barton B-Max już w sprzedaży. Użytkownicy docenią zmiany
Odświeżony Barton B-Max już w sprzedaży. Użytkownicy docenią zmiany
Kawasaki Z1100 na 2026 r. Jeszcze więcej emocji
Kawasaki Z1100 na 2026 r. Jeszcze więcej emocji
Ducati prezentuje nowe modele Diavel V4 RS i Multistrada V4 RS
Ducati prezentuje nowe modele Diavel V4 RS i Multistrada V4 RS
Pierwsza jazda: Suzuki GSX-8T i GSX-8TT - takich motocykli chcemy
Pierwsza jazda: Suzuki GSX-8T i GSX-8TT - takich motocykli chcemy
Voge DS800 Rally: Nowy motocykl adventure już w Polsce
Voge DS800 Rally: Nowy motocykl adventure już w Polsce
Baggery na MotoGP. Amerykańskie wyścigi stają się globalne
Baggery na MotoGP. Amerykańskie wyścigi stają się globalne
Wielki festiwal motocyklowy już niedługo. Kolejna edycja słynnej imprezy
Wielki festiwal motocyklowy już niedługo. Kolejna edycja słynnej imprezy
Test: Voge SR 1 ADV - SUV wśród 125 cm3
Test: Voge SR 1 ADV - SUV wśród 125 cm3
Test: Harley-Davidson Street Bob - kupujesz silnik, reszta jest w gratisie
Test: Harley-Davidson Street Bob - kupujesz silnik, reszta jest w gratisie
Test: Honda GB350S - prostota znów się sprawdziła
Test: Honda GB350S - prostota znów się sprawdziła
Konrad Dąbrowski gotowy na wyzwania Baja España Aragón 2025
Konrad Dąbrowski gotowy na wyzwania Baja España Aragón 2025