Trwa ładowanie...

Silnik z samochodu Citroena trafił do motocykla. Valeo pokazało nowy projekt

Valeo to francuska firma kojarzona głównie z częściami do samochodu. Jedną z nich jest silnik do elektrycznego Citroena Ami. Teraz Francuzi postanowili tę samą jednostkę napędową wsadzić do motocykla. Plan zakłada produkcję tanich jednośladów na prąd.

Valeo pokazało elektryczny motocyklValeo pokazało elektryczny motocyklŹródło: Materiały prasowe
d2xqs7l
d2xqs7l

Citroen Ami (ten nowy, a nie ten z lat 60.) to elektryczny mikrosamochód, czyli zgodnie z przepisami czterokołowiec, tak jak np. quad. Oznacza to, że można nim jeździć z prawem jazdy kategorii B1, czyli już od 16 lat. Citroen opiera się o prostą i tanią konstrukcję, zwracający uwagę wygląd i silnik o mocy zaledwie 6 kW, czyli 8,2 KM. Pozwala to na osiągnięcie prędkości maksymalnej 45 km/h.

Silnik elektryczny o takich parametrach aż się prosi, żeby wsadzić go do motocykla. I Valeo właśnie to zrobiło. Nowy projekt został zaprezentowany podczas targów CES w Las Vegas i ma być elektrycznym odpowiednikiem spalinowych motocykli 125 cm3.

Valeo jednak nie ma zamiaru z producenta części przekwalifikowywać się na producenta całych pojazdów. Silnik i jego osprzęt mają być oferowane innym firmom. I nie jest przypadkiem, że w ramach prezentacji Valeo umieściło swoją jednostkę napędową w modelu Super Soco TC Max. Głównym celem Francuzów jest to, by oferować swój silnik markom z Azji.

Np. wspomniane Super Soco, choć jest marką, która mocno zaznacza swoje miejsce na rynku małych elektrycznych jednośladów, to jej najmocniejszy model oferuje mniejszą moc niż silnik Valeo. Nie wiadomo jeszcze, czy Chińczycy wykorzystają francuską technologię, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, aby konstrukcja Valeo trafiała do motocykli różnych producentów z Chin czy Indii.

d2xqs7l

Napęd Valeo opiera się o instalację 48 V, czyli taką samą, jaką wykorzystują japońskie marki czy choćby Piaggio. To daje większą uniwersalność i możliwość dostosowania się do powstających standardów. Zaletą francuskiej konstrukcji jest też jej masa – silnik, przeniesienie napędu i elektronika ważą łącznie tylko 17 kg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj