Trwa ładowanie...
d9y8bw6

Przewinienia kierowców i pieszych wobec siebie bywają kosztowne

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewinienia kierowców i pieszych wobec siebie bywają kosztowne
(PAP/Andrzej Grygiel)
d9y8bw6

Kierowcy narzekają na pieszych, którzy wbiegają na jezdnię. Piesi złorzeczą na kierowców, którzy ani myślą przepuścić ich na pasach. Wzajemne pretensje skłaniają do ryzykownych zachowań, które są najlepszą drogą do mandatu lub groźnego wypadku.

Łamanie przepisów zdarza się wszystkim uczestnikom ruchu ale nawet małe, niepozorne przewinienie może mieć groźne skutki. Stłuczka dwóch samochodów oznacza zwykle uszkodzenie mienia, natomiast zderzenie pojazdu z człowiekiem może wiązać się z poważnymi obrażeniami ciała lub jego śmiercią. Nic dziwnego - pieszego w przeciwieństwie do kierowcy nie chroni powłoka pojazdu. Kierowcy i piesi są na siebie niejako skazani i muszą nauczyć się koegzystować. No chyba, że wolą płacić kary.

Pieszy na drodze jest słabszą stroną. Z danych policji wynika, że w 2012 r. piesi spowodowali 10 proc. wypadków. Dla porównania, kierowcy odpowiadali za prawie 82 proc. Nie oznacza to jednak, że piesi są bez skazy - do jednych z najczęściej popełnianych przez nich wykroczeń należy przebieganie przez jezdnię, które karane jest 50-złotowym mandatem. Warto zauważyć, że znakomita większość mandatów dla pieszych nie przekracza tej właśnie kwoty. 50 zł zapłacą ci, którzy nie korzystają z chodnika bądź pobocza, zwalniają przechodząc przez jezdnię czy wejdą na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód. Dwukrotnie większy mandat czeka na pieszego, który wejdzie przed pojazd w miejscu innym niż "zebra".

d9y8bw6

Wyższe kary czekają na kierowców, którzy dopuszczają się przewinień względem pieszych. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim grozi 200-złotowym mandatem oraz dziesięcioma punktami karnymi. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu może zaowocować 350-złotową karą. Kierowcy powinni pamiętać też o umożliwieniu dostępu pieszym do pojazdów komunikacji publicznej, np. dojścia do przystanku, jeżeli nie posiada on wysepki - za niedopełnienie tego obowiązku grozi 300 zł mandatu. Jazda wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych może oznaczać karę 250 zł a nieustąpienie pierwszeństwa osobie niepełnosprawnej, która przechodzi przez jezdnię - 200 zł i 10 punktów karnych.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

Kodeks drogowy 2013 po zmianach

d9y8bw6

Podziel się opinią

Share

d9y8bw6

d9y8bw6