Nowy sedan w zadebiutuje podczas Salonu Motoryzacyjnego we Frankfurcie. Saab 9-5 zapowiada początek nowej ery dla marki. Będzie to kolejna propozycja w segmencie Premium i jednocześnie ostatni projekt szwedzkiej firmy, stworzony za rządów General Motors.
Wygląd nawiązuje do lotniczego dziedzictwa Saaba. Przód inspirowany jest samochodem koncepcyjnym Aero X. Głęboko osadzony grill, obramowany wygiętymi lampami przypominającymi bloki lodu nadaje kształt przedniej części nowego 9-5. Całe przeszklenie ma wygląd panoramiczny, a zamaskowana przednia szyba i boczne słupki nadają kabinie Saaba wygląd kokpitu. Zmruż oczy, a proporcje szyby i dachu przypomną klasyczny model 900.
To jednak model na wskroś nowoczesny. Podobne, jak w myśliwcu - informacje za pomocą systemu HUD są wyświetlane na przedniej szybie. W wyposażeniu są również adaptacyjne światła (Bi-Xenon Smart Beam), zawieszenie Saab DriveSense z kontrolą tłumienia w czasie rzeczywistym oraz trójstrefowa klimatyzacja i dynamiczne wspomaganie parkowania.
* ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ * Dynamiczny charakter samochodu jest podkreślony przez opadającą linię dachu, kończącą się wyraźnymi tylnymi słupkami, podpierającymi lekko cofniętą tylną szybę. Ogólne proporcje nowego 9-5 rozciągają tradycyjną, trójbryłową sylwetkę sedana, nie powielając wyglądu czterodrzwiowego coupé.
W nowym 9-5 zastosowano znany z innych modeli Saaba napęd XWD z tylnym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu eLSD. Gamę wydajnych i względnie małych, czterocylindrowych silników z turbodoładowaniem otwiera jednostka o pojemności 1,6 litra. Istnieje możliwość wyboru spośród trzech rodzajów paliwa: benzyny, oleju napędowego i bioetanolu E85.
Architekturę wnętrza przestronnej kabiny cechują proste formy. W porównaniu z poprzednikiem, miejsce na nogi i ramiona zostało powiększone z przodu i z tyłu. Kokpit to typowe dla samochodów Saaba rozwiązania. Głęboka centralna konsola opasuje kierowcę, przechodząc w główny wyświetlacz instrumentów, zwieńczony strefą wentylacji. Umieszczone głęboko główne wskaźniki obejmują przewijany prędkościomierz, który swoim wyglądem (podobnie, jak w koncepcyjnym modelu Aero X) nawiązuje do samolotowego wysokościomierza. Wskaźniki mają zielone podświetlenie.
Podobnie jak w dawnych modelach Saaba, silnik uruchamiamy sięgając pomiędzy przednie siedzenia, obok dźwigni zmiany biegów. Jedyna różnica to brak stacyjki. Zastąpił ją przycisk, służący do włączania i wyłączania jednostki napędowej. W centralnej konsoli znajdziemy system nagłośnienia Harman/Kardon surround oraz 8-calowy ekran dotykowy systemu nawigacji z twardym dyskiem na mapy drogowe i 10 GB miejsca na muzykę. Duża centralna konsola zapewnia rozmieszczenie i połączenia dla wielu urządzeń przenośnych poprzez złącza USB i AUX, a także gniazdo zasilania 12V.
Pasażerowie siedzący z tyłu mogą słuchać własnej muzyki lub oglądać DVD. Centrum rozrywki dla tylnej kanapy, umieszczone z tyłu centralnej konsoli, obejmuje elementy sterowania audio i rozkładane ekrany, umieszczone w oparciach przednich siedzeń. Istnieje możliwość użycia słuchawek przewodowych i bezprzewodowych. Urządzenie posiada również podwójny wylot powietrza oraz niezależne sterowanie temperaturą w tylnej części, jako dodatek do dwustrefowej przedniej klimatyzacji.
Wersja XWD z napędem na wszystkie koła będzie dostępna z turbodoładowanymi silnikami benzynowym o pojemności 2,0 l, BioPower oraz 2.8 V6. Dostępna jest również adaptacyjna kontrola nadwozia z wyborem ustawień przez kierowcę oraz inteligentna kontrola jazdy. Dwa różne układy zawieszenia są dopasowane fabrycznie do mocy silnika i wyposażone w ustawienia zawieszenia sportowego.
W momencie debiutu rynkowego, dostępny będzie czterocylindrowy silnik diesla z turbodoładowaniem o mocy 160 KM i pojemności 2 litrów oraz benzynowa, 2-litrowa jednostka z turbodoładowaniem o mocy 220 KM. Największy silnik 2.8 V6 turbo, oferujący moc 300 KM i moment obrotowy 400 Nm, dostępny będzie wyłącznie z systemem Saab XWD.
W późniejszym czasie gama ta zostanie uzupełniona o mały silnik benzynowy 1,6 litra z turbodoładowaniem o mocy 180 KM oraz 2-litrowy silnik na bioetanol E85. Wszystkie skrzynie biegów są sześciobiegowe.
Nowy 9-5 jest najbardziej zaawansowanym technicznie samochodem w historii Saaba. Będzie produkowany w wersjach Linear, Victor i Aero w macierzystym zakładzie w Trollhättan, gdzie został zaprojektowany.