Trwa ładowanie...

Pomoc w razie wypadku. Wybijanie szyby do wnętrza i na zewnątrz

Zarówno wydostanie się z auta po wypadku, jak i udzielenie pierwszej pomocy w przypadku kolizji jest niezwykle trudne, jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać. Warto poszerzyć swoją wiedzę – nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Pomoc w razie wypadku. Wybijanie szyby do wnętrza i na zewnątrzŹródło: Fotolia
d2jo357
d2jo357

Szyby hartowane czy klejone są wyjątkowo wytrzymałe, dzięki czemu nie rozbije ich byle kamyk odpryskujący z pobocza czy wystająca gałąź. Ta zaleta w niektórych przypadkach może być również sporym problemem. Jeśli jesteś świadkiem wypadku i musisz pomóc poszkodowanym, czasem konieczne okaże się wybicie szyby. Wtedy potrzebujesz do tego specjalnych narzędzi.

Czym zbijać szybę?

Ogólnie rzecz biorąc, do zbicia samochodowej szyby nada się każdy twardy i kanciasty przedmiot. Kluczem do sukcesu jest jak najmniejsza powierzchnia styku "zbijaka" z szybą. Mając do dyspozycji na przykład gaśnicę, należy uderzać nie całą podstawą, ale jej kantem. W przeciwnym wypadku energia uderzenia rozłoży się na większą przestrzeń i cios nie będzie wystarczająco silny. Doskonałym narzędziem, które sprawnie wybije szybę i zawsze jest pod ręką, będzie klucz do kół. Jest wystarczająco długi, by podczas wybijania dłoń nie wpadła przez szybę, więc ryzyko zranienia się jest minimalne.

Warto również pokusić się o profesjonalny zbijak, który znajdziesz w sklepach z akcesoriami dla kierowców czy internecie. Pamiętaj również, że podczas zbijania szyby nie należy celować w sam jej środek, gdyż wtedy szkło zacznie sprężynować. To naturalny stan rzeczy, w przeciwnym wypadku każdy najdrobniejszy kamyczek mógłby skruszyć delikatną szybę. By skutecznie pozbyć się bariery, należy uderzyć możliwie jak najbliżej ramy. W ten sposób uda ci się za pierwszym lub drugim podejściem.

Brelok potrafi zmierzyć ciśnienie w kołach i wiele więcej Youtube.com
Brelok potrafi zmierzyć ciśnienie w kołach i wiele więcej Źródło: Youtube.com

Którą szybę zbić?

Na pierwszy rzut oka najlogiczniejszym rozwiązaniem byłoby wybicie szyby od strony kierowcy, aby jak najszybciej wyciągnąć go z auta. Niestety, takie rozwiązanie może nieść za sobą więcej szkody niż pożytku, gdyż opadające kawałki szkła mogą poranić osoby znajdujące się wewnątrz. Lepiej wybić szybę znajdującą się za poszkodowaną osobą, a następnie spróbować otworzyć docelowe drzwi.

Z kolei jeśli jesteś w środku, a drzwi są zablokowane, na przykład w wyniku uszkodzenia po dachowaniu, lepiej będzie pozbyć się jednej z większych szyb – przedniej lub tylnej, stamtąd łatwiej wydostać się z samochodu. Mając do dyspozycji specjalny zbijak sprawa jest banalnie prosta, jeśli jednak musisz opierać się na sile własnych mięśni, zamiast uderzać w nią pięścią czy łokciem, lepiej będzie wypchnąć szybę nogami.

Jak rozbić szybę będąc w środku?

W samochodzie nie ma zbyt wiele miejsca, odsunięcie się na bezpieczną odległość nie wchodzi więc w grę. Przed wybiciem szyby trzeba zatem w miarę możliwości osłonić twarz i dłonie przed opadającymi odłamkami szkła. Niewielka ilość miejsca utrudnia również wyprowadzenie ciosu, dlatego użycie długiego lub nieporęcznego narzędzia, takiego jak gaśnica czy klucz do kół, będzie niemożliwe.

d2jo357

Najlepszą opcją jest niewielki zbijak do szyb, który możesz znaleźć w specjalnych multitoolach samochodowych. Zamiast wymachu wystarczy docisnąć brelok do szyby, a zamontowany w środku mechanizm przerobi siłę nacisku na cios, który ze względu na małą powierzchnię styku ze szkłem będzie w stanie skruszyć najtwardszą szybę bez problemu. Taki gadżet nie kosztuje wiele, kupisz go już za kilkadziesiąt złotych. Wytrzymały multitool samochodowy posłuży ci przez wiele lat.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2jo357
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jo357
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj