Trwa ładowanie...

Postępowanie w przypadku dachowania auta. Zobacz, co warto wiedzieć

Jesienią nietrudno o wypadek na drodze. Jeśli jednak zdarzy się najgorsze, nie wolno tracić zimnej krwi. Nieodpowiednie zachowanie w razie wypadku i dachowania może przysporzyć jeszcze więcej kłopotów..

Share
Postępowanie w przypadku dachowania auta. Zobacz, co warto wiedzieć
Źródło: Shutterstock.com
d2pp8bw

Warto dowiedzieć się, jak należy się zachowywać podczas niebezpiecznych zdarzeń, takich jak dachowanie samochodu. Zachowując zdrowy rozsądek, ograniczysz szkody do minimum.

Po pierwsze, nie panikuj

Gdy samochód dachuje, kierowca i pasażerowie będą wisieć na pasach bezpieczeństwa. To niekomfortowa, choć stabilna pozycja, jeśli więc czujesz, że nie dasz rady samodzielnie wyswobodzić się z potrzasku, lepiej poczekać na pomoc. Gdy jednak czujesz się na siłach, by wydostać się z auta lub istnieje ryzyko, że samochód osunie się lub zapali, lepiej będzie podjąć pewne kroki.

Nie odpinaj pasów

Jeżeli zawiśniesz na pasach bezpieczeństwa, natychmiastowe odpięcie ich nie wchodzi w grę. Po odpięciu możesz uderzyć całym ciężarem ciała w podłoże, a to prawdopodobnie uszkodzi odcinek szyjny kręgosłupa. W efekcie nawet osoba, która po dachowaniu nie odniosła ran, będzie wymagać poważniejszego leczenia.

Akcesoria przydatne w razie wypadku Pixabay.com
Akcesoria przydatne w razie wypadku Źródło: Pixabay.com

Jeśli podejmiesz próbę wydostania się z auta, spróbuj wyciągnąć nogi tak, by stabilnie opierały się o podsufitkę. Dopiero gdy uzyskasz stabilne podparcie dla nóg, możesz spróbować odpiąć pasy. Jeżeli z jakiegoś powodu mechanizm odmówi posłuszeństwa, nie wpadaj w panikę. Warto nosić ze sobą niewielki i bezpieczny nożyk do cięcia pasów bezpieczeństwa na wszelki wypadek. Najlepiej jeśli będzie ulokowany w łatwo dostępnym miejscu, na przykład przyczepisz go do kluczyków.

d2pp8bw

Multitool samochodowy jest tak sprytnie skonstruowany, że używając go, nie grozi ci pokaleczenie. Wystarczy wysunąć kolorową zawleczkę z kółkiem, a w powstałej szczelinie pojawi się niewielkie ostrze, które będzie w stanie bez problemu poradzić sobie z wzmocnionymi pasami bezpieczeństwa. Operowanie nim jest łatwe i intuicyjne, obudowa gwarantuje pewny chwyt, a sam brelok nie ślizga się w palcach.

Uwaga na to, co masz w samochodzie

Wszystkie umieszczone luzem na siedzeniach lub podłodze przedmioty w chwili gwałtownego uderzenia wprowadzane są w ruch i mogą uderzyć z dużą siłą w pasażerów. Dlatego ze względów bezpieczeństwa większość drobnych przedmiotów powinna zostać szczelnie unieruchomiona, a najlepiej zamknięta w bagażniku bądź schowku.

Wybierając multitool samochodowy w formie breloka do kluczy, masz pewność, że w ogólnym rozgardiaszu zawsze będzie tam, gdzie łatwo po niego sięgnąć – w stacyjce. By zacząć działać, nie musisz wyciągać kluczyka, możesz łatwo odczepić poszczególne elementy, by sprawnie operować narzędziem. Po szybkim i bezpiecznym wyswobodzeniu się z pasów najlepiej wydostać się z auta przez boczną lub przednią szybę, która prawdopodobnie rozbiła się w trakcie kolizji. Jeśli jednak do tego nie doszło, możesz użyć wmontowanego w multitool zbijaka do szyb.

d2pp8bw

Podziel się opinią

Share
d2pp8bw
d2pp8bw
Więcej tematów