Trwa ładowanie...

Pod wpływem na rower

Pod wpływem na rowerŹródło: PAP
d6y8xdh
d6y8xdh

Kielecki poseł Platformy Obywatelskiej wpadł na dość kontrowersyjny pomysł. Artur Gierada, chce tak zmienić prawo, by rowerzysta nawet po dwóch piwach mógł wsiąść bezkarnie na rower. Policja mówi - zbyt wcześnie na tak radykalne zmiany.

(fot. PAP/Adam Ciereszko)
Źródło: (fot. PAP/Adam Ciereszko)

Zaledwie przez pierwsze cztery miesiące 2010 roku policja zatrzymała ponad 10 tys. nietrzeźwych kierujących pojazdami. Tylko w ostatni długi weekend majowy było ich 2334.
- _ Co czwarty z zatrzymanych to rowerzysta _ - mówi nadkomisarz Marek Konkolewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Głównej Policji. - _ Obecnie każdy uczestnik ruchu, który ma powyżej 0,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, popełnia wykroczenie. Nie ma znaczenia czy jedzie na rowerze czy prowadzi samochód. _

Tymczasem zmiany, jakie proponuje kielecki poseł PO, mają podnieść ten próg do 0,5 promila. Według prawa takie stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest już "stanem pod wpływem", zaś obowiązujący próg - "po spożyciu". Dziś odpowiedzialność za jazdę na rowerze po spożyciu alkoholu regulują art. 42 i 178a kodeksu karnego oraz art. 87 kodeksu wykroczeń.

Jeśli rowerzysta ma ponad 0,5 promila alkoholu we krwi (tzw. stan nietrzeźwości), popełnia przestępstwo określone w art. 178a § 2 k.k. i grozi mu grzywna, ograniczenie wolności albo do roku więzienia. Różnica? W razie wykroczenia (0,2 prom.) prawo do prowadzenia pojazdu zabierane jest na pół, a w razie przestępstwa (0,5 prom.) na rok. Prócz tego sąd orzeka również karę grzywny oraz może zasądzić ograniczenie wolności.

(fot. PAP/Bogdan Borowiak)
Źródło: (fot. PAP/Bogdan Borowiak)

- _ Opór ze strony policji jest zrozumiały, nikt przecież nie chce dopuszczać do ruchu pijanych kierujących _ - wyjaśnia Artur Gierada. - Chcę tylko podnieść dopuszczalną granicę spożycia alkoholu.
Poseł swój pomysł podpiera przepisami w innych krajach Unii Europejskiej.
- _ Choćby we Francji rowerzysta może mieć 0,5 promila, w Niemczech to aż 1,6 a w Wielkiej Brytanii nie może być nawet sprawdzony alkomatem _ - wyjaśnia Gierada.

d6y8xdh

Tymczasem policja nie daje się przekonać.
- _ Proszę nie zapominać, że rowerzyści krajów zachodnich są o wiele bardziej świadomi i mają znacznie lepsze warunki _ - mówi Konkolewski. - _ W Polsce osobne i bezpieczne ścieżki dla rowerzystów są jedynie w dużych miastach. Jednak już za ich granicami prowadzący rower, w świetle obowiązujących przepisów, staje się takim samym użytkownikiem drogi, jak kierowca ciężarówki. _

Zobacz także: Testy na kartę rowerową - sprawdź czy zdasz! Jak donosi Rzeczpospolita, Dziś wyroki za jazdę w stanie nietrzeźwości odsiaduje w Polsce prawie 2 tys. rowerzystów, kilkuset czeka w areszcie na odbycie kary, a blisko 40 tys. ma wyroki w zawieszeniu. Zanosi się, że ta sytuacja szybko się nie zmieni. Jak mówią policjanci - _ To jeszcze nie czas ani miejsce na tak radykalne zmiany w naszym prawie. _

WP: Jakub Wielicki

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj