Trwa ładowanie...

Pierwszy polski samochód elektryczny FSE-01 w wersji przedprodukcyjnej

Prace nad FSE-01 rozpoczęły jeszcze przed ogłoszeniem rządowego planu związanego ze stworzeniem polskiego samochodu elektrycznego. Dlatego model ten już jeździ i jest niemal gotowy do produkcji.

dx6ja5q
dx6ja5q

FSE-01 bazuje na Fiacie 500, ale cały napęd nowy i, co najważniejsze, polski. Silnik elektryczny o mocy 61 KM powstał w instytucie Komel, który ma już spore doświadczenie w tworzeniu takich konstrukcji do samochodów. Aktualnie pod maską auta testowego znalazł się prototypowy silnik, ale ten, który trafi do produkcji seryjnej ma być bardzo podobny.

Przynajmniej początkowo FSE ma zamiar produkować kilkaset egzemplarzy rocznie, które mają trafiać przede wszystkich do klientów biznesowych. Samochody będą powstawać w Bielsku-Białej.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: FSE

Osiągi FSE-01 może nie są imponujące, ale nie odbiegają znacząco od tego, co oferują inne małe auta elektryczne. Prędkość maksymalna to 135 km/h, a przyspieszenie do 50 km/h zajmuje 6 s. Zasięg tego auta określono na 103 km.

Polski elektryczny samochód ma kosztować niecałe 100 tys. zł. Nie jest to niska kwota, ale też konkurencyjne auta wyceniono podobnie.

źródło: TVN Turbo

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj