Trwa ładowanie...

Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu na nieodśnieżonej drodze

Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu na nieodśnieżonej drodzeŹródło: PAP/Grzegorz Michałowski
d6y8xdh
d6y8xdh

| [

]( http://www.eventum.com.pl/ ) |
| --- | Zima to najgorsza pora roku do poruszania się samochodem. O odśnieżenie auta dbamy sami, jednak w przypadku ulic jesteśmy skazani na skuteczność drogowców. Stan zdecydowanej większości polskich dróg pozostawia wiele do życzenia. Zagrożenia związane z kiepskim stanem nawierzchni dróg zwiększają się, kiedy jezdnia pokryta jest warstwą śniegu. Co zrobić, gdy nasz samochód ulegnie uszkodzeniu z powodu złego utrzymania drogi w warunkach zimowych? Jakie kroki podjąć i do kogo zwrócić się o odszkodowanie?

Uszkodzenie samochodu zawsze jest sytuacją nerwową, warto jednak wiedzieć, że za zniszczenia spowodowane brakiem utrzymania czystości zimą możemy dochodzić odszkodowania. Już w momencie zniszczenia elementu auta na zaśnieżonej drodze powinniśmy pamiętać jakie kroki podjąć, aby w przyszłości móc uzyskać odszkodowanie od zarządcy drogi albo jego ubezpieczyciela.

d6y8xdh

Przede wszystkim niezbędne są dowody. Będziemy musieli udowodnić, że przyczyną zdarzenia były zaniedbania zarządcy drogi, które doprowadziły do uszkodzenia naszego samochodu. W pierwszej kolejności trzeba ustalić dokładną lokalizację miejsca, w którym doszło do zdarzenia - miejscowość, ulicę, numer drogi. W celu zwiększenia precyzyjności najłatwiej skorzystać w tym celu z oznaczeń znajdujących się często na poboczu drogi, które informują o danym kilometrze określonej trasy. W mieście natomiast warto zanotować numer budynku przy którym doszło do zdarzenia. Kiedy nie ma takiej możliwości można skorzystać z charakterystycznych elementów otoczenia. Jeśli mamy taką możliwość można też zapisać współrzędne podane przez GPS.

Kolejną ważną czynnością jest sfotografowanie stanu nawierzchni drogi, na której doszło do uszkodzenia z widocznym samochodem i otoczeniem. Dokumentacja taka stanowić będzie podstawę do dochodzenia roszczeń od zarządcy odpowiedzialnego za utrzymania drogi. W dobie nowoczesnych telefonów komórkowych nie stanowi problemu wykonanie dobrej jakości zdjęć miejsca zdarzenia, aby udowodnić, że nawierzchnia drogi nie była odśnieżana.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

W przypadku braku ofiar śmiertelnych lub rannych wezwanie policji na miejsce zdarzenia nie jest konieczne. Poza tym trzeba się liczyć z tym, że oczekiwanie na policję w takich przypadkach nie musi być krótkie, gdyż funkcjonariusze mogą mieć poważniejsze wypadki do obsługi niż kolizję.

d6y8xdh

Jeżeli jednak policja zostanie wezwania, to sporządzi notatkę, która może być istotnym dowodem na to, że do zdarzenia doszło w danym miejscu i czasie, a także, że powstałe uszkodzenia pojazdu są skutkiem nieprawidłowego utrzymania nawierzchni. Jednakże w sytuacji, kiedy policja na miejscu zdarzenia stwierdzi, że zostało ono spowodowane z winy kierowcy, przykładowo ze względu na niedostosowanie prędkości do warunków jazdy, to może zastosować wobec niego postępowanie mandatowe. W takiej sytuacji należy rozważyć odmowę przyjęcia mandatu, ponieważ przyjęcie go może uniemożliwić uzyskanie odszkodowania, gdyż zarządca drogi stwierdzi, że winę za spowodowanie uszkodzeń ponosi kierowca, który nie dostosował prędkości do warunków jazdy.

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Źródło: (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Jeśli ktoś widział całe zdarzenie, to warto uzyskać od świadków dane kontaktowe oraz krótkie oświadczenie. Zgromadzenie obszernego materiału dowodowego znacząco ułatwia dochodzenie odszkodowania. Warto również pamiętać, że okoliczni mieszkańcy mogą często wiele powiedzieć na temat działań podejmowanych przez zarządcę drogi oraz ich wyników. W niektórych przypadkach zły stan nawierzchni stanowi normę, a co dodatkowo wskazuje na poważane zaniedbania.

d6y8xdh

W celu ubiegania się o odszkodowanie za wypadek spowodowany zaniedbanym stanem nawierzchni drogi konieczne jest ustalenie kto jest odpowiedzialny za jej stan. Zgodnie z decyzjami sądów obowiązek utrzymania drogi należy rozumieć nie tylko jako obowiązek utrzymania należytego jej stanu technicznego, lecz także obowiązek utrzymania drogi w stanie nadającym się do bezpiecznego korzystania z niej - również zimą.

Zarządcy dróg:
1) krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
2) wojewódzkich - zarząd województwa;
3) powiatowych - zarząd powiatu;
4) gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).
Zarządcą autostrad płatnych jest spółka, której powierzono eksploatację autostrady. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta. Jeżeli mamy wątpliwości, kto jest zarządcą konkretnej drogi, niezbędne informacje uzyskamy na policji lub w urzędzie gminy.

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Źródło: (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

W praktyce większość zarządców dróg posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, więc to firma ubezpieczeniowa poniesie koszty naprawy auta i ewentualnych innych szkód. W takim przypadku zaistniałą szkodę można zgłosić do zarządcy drogi, który przekaże sprawę swojemu ubezpieczycielowi lub też, jeżeli mamy wiedzę gdzie jest ubezpieczony dany zarządca drogi, możemy zgłosić szkodę bezpośrednio do tej firmy.

d6y8xdh

Skierowanie sprawy bezpośrednio do ubezpieczyciela powinno przyśpieszyć uzyskanie odszkodowania, w tym oględziny samochodu. Jest to szczególnie istotne w przypadku uszkodzenia poważnego, uniemożliwiającego dalszą jazdę. Należy bowiem pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest wstrzymanie się z naprawami do czasu dokonania oględzin pojazdu przez pracownika zakładu ubezpieczeń lub zarządcy drogi. Podejmując się naprawy samochodu przed taką kontrolą należy wykonać zdjęcia uszkodzeń i warto pamiętać o tym, aby poprosić mechanika o pisemne, szczegółowe oświadczenie o zakresie uszkodzeń. Należy także zachować uszkodzone części.

(fot. PAP/Marcin Bielecki)
Źródło: (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Jeżeli ubezpieczyciel wypłaca odszkodowania za szkodę w pojeździe w oparciu w swój kosztorys, to warto uzyskać go wcześniej w celu sprawdzenia, czy nie został on zaniżony poprzez np. zastosowanie nieoryginalnych części zamiennych, amortyzacji (urealnienia), czy też zaniżonych stawek robocizny. W przypadku stwierdzenia powyższych problemów, po wypłacie odszkodowania należy się odwołać od stanowiska ubezpieczyciela i żądać zapłaty pełnej kwoty. Jeśli to nie poskutkuje, można skierować sprawę do sądu.

d6y8xdh

Osoby posiadające ubezpieczenie AC powinny rozważyć możliwość skorzystania z tej polisy, gdyż jest to szybsza i łatwiejsza droga likwidacji szkody. Nasz ubezpieczyciel z polisy AC sfinansuje naprawę samochodu, a następnie sam będzie dochodził zwrotu wypłaconej kwoty od zarządcy drogi lub jego ubezpieczyciela. Gdy jednak naszemu ubezpieczycielowi nie uda się uzyskać od zarządcy drogi pełnego zwrotu odszkodowania wypłaconego z naszego AC, to niestety zapewne stracimy część zniżek.

Trzeba mieć na uwadze także to, że polisa AC obejmuje jedynie uszkodzenia samochodu, a tylko czasami dodatkowe świadczenia jak np.: limitowane koszty holowania, czy też limitowany okres najmu pojazdu zastępczego. Należy pamiętać również o tym, że polisa AC nie obejmuje szkód na osobach, utraconych dochodów, czy pełnych kosztów najmu pojazdu zastępczego. Tego typu roszczenia należy kierować bezpośrednio do zarządcy drogi lub jego ubezpieczyciela.

Kancelaria Prawna EVENTUM
www.kancelaria-eventum.com.pl

sj, moto.wp.pl

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj