Trwa ładowanie...

Odmowa zarejestrowania samochodu: kiedy może cię spotkać?

Odmowa zarejestrowania samochodu: kiedy może cię spotkać?Źródło: PAP/Grzegorz Michałowski
d4n3z3h
d4n3z3h

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Każdy nowy właściciel samochodu obowiązany jest do jego zarejestrowania. Jest to warunek konieczny dopuszczenia auta do ruchu. Aby zarejestrować pojazd, właściciel musi dopełnić szeregu formalności, zgromadzić wymagane dokumenty, dokonać stosownych opłat. Należy jednak pamiętać, iż z uwagi na znaczną ilość formalności związanych z postępowaniem, bardzo łatwo jest popełnić błąd, a wówczas starostwo powiatowe odmówi zarejestrowania pojazdu.

Głównymi przyczynami takiej decyzji są braki w dokumentacji potwierdzającej własność. W par. 4 ust. 1 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. 2007, Nr 186, poz. 1322) jako dowody potwierdzające własność pojazdu wyliczono: umowę sprzedaży, umowę zamiany, umowę darowizny, umowę dożywocia, fakturę VAT potwierdzającą nabycie pojazdu oraz prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności. Wskazany powyżej katalog nie jest katalogiem zamkniętym. Oznacza to, iż dopuszczalne jest przedstawienie jeszcze innych dokumentów, które w sposób jednoznaczny wskażą osobę właściciela auta. Należy pamiętać, iż dane sprzedającego i kupującego na umowie powinny być czytelne, zgodne z prawdą. Chodzi tu przede wszystkim o adresy, pesel i podpis. Jeżeli urzędnik, który zajmuje się rejestracją aut, poweźmie przekonanie, iż umowa została sfałszowana, odmówi rejestracji pojazdu.

d4n3z3h

Ważnym elementem przy rejestracji auta używanego jest sprawdzenie, czy osoba właściciela wpisana do dowodu rejestracyjnego pokrywa się z osobą, z którą zawierana jest umowa sprzedaży. Często bowiem zdarza się tak, iż samochód kupowany jest od drugiego lub kolejnego właściciela, który wcześniej nie dokonał rejestracji pojazdu na siebie. W takim wypadku należy przedstawić wszystkie umowy, które ukazywały będą ciąg właścicieli pomiędzy osobą wskazaną w dowodzie rejestracyjnym a naszą umową.

(fot. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej)
Źródło: (fot. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej)

Bardzo często zdarza się także, iż pojazd kupowany jest przedmiotem współwłasności. W takich sytuacjach należy pamiętać, iż na umowie powinni być wpisani jako sprzedający wszyscy współwłaściciele. Zawarcie umowy sprzedaży całości pojazdu, a nie udziału, tylko z jednym współwłaścicielem, skutkowało będzie odmową rejestracji auta, jeżeli będziemy chcieli je zarejestrować wyłącznie na własne nazwisko.
Bardzo specyficzną sytuacją jest rejestracja auta zakupionego od spadkobierców właściciela pojazdu. W takiej sytuacji organ rejestracyjny może odmówić rejestracji samochodu, jeżeli do umowy nie zostało dołączone postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub poświadczenie dziedziczenia.

Jak już wspomniano, przy rejestracji pojazdu koniecznie należy wykazać ciągłość prawa własności pomiędzy kolejnymi właścicielami. Jakiekolwiek uchybienie powyższemu skutkować będzie odmową rejestracji samochodu. Jeżeli auto zostało nabyte na współwłasność, to starosta odmówi zarejestrowania samochodu, jeżeli do wydziału komunikacji zgłosi się tylko jeden ze współwłaścicieli i nie będzie miał upoważnienia do dokonania rejestracji od pozostałych współwłaścicieli.

d4n3z3h

Inne porady Kancelarii Prawnych Omega, www.omega-kancelaria.pl/: Reklamacja używanego samochodu

(fot. PAP/Paweł Supernak)
Źródło: (fot. PAP/Paweł Supernak)

Kolejną częstą przyczyną odmownej decyzji przy rejestracji pojazdu jest nie przedstawienie w wydziale komunikacji urzędu tablic rejestracyjnych. Często zdarza się, iż kierowcy przygotują wszelkie wymagane dokumenty, natomiast zapomną o zabraniu ze sobą tablic rejestracyjnych. W takich wypadkach organ odmówi rejestracji, a w najlepszej sytuacji wezwie właściciela do uzupełniania braków formalnych poprzez doniesienie tablic.

d4n3z3h

W przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy starosta odmówi rejestracji pojazdu, jeżeli do wniosku o rejestrację nie zostaną załączone dokumenty potwierdzające dokonanie właściwych opłat: celnych (jeżeli pojazd został sprowadzony z kraju spoza Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy), akcyzy (lub braku obowiązku ponoszenia), VAT (lub braku obowiązku ponoszenia) lub opłaty recyklingowej. Pamiętać należy również o konieczności uiszczenia opłaty rejestracyjnej w odpowiedniej wysokości. Jej brak skutkować bowiem będzie odmową rejestracji pojazdu. Ponadto w wielu wypadkach, w przypadku aut używanych, odmawiano rejestracji pojazdu, gdy nie został opłacony podatek od czynności cywilnoprawnych (tzw. PCC) w Urzędzie Skarbowym.

Taka decyzja organu rejestrującego nie jest do końca zgodna z obowiązującymi przepisami, albowiem regulacje dotyczące rejestracji pojazdu nie uzależniają wydania decyzji pozytywnej od uiszczenia tej daniny publicznej. Ponadto podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy odrębnego od rejestracji aspektu obrotu prawnego i dotyczy wyłącznie obowiązku podatkowego. A zatem w wypadkach, gdy właścicielowi pojazdu odmówiono rejestracji tylko i wyłącznie z uwagi na brak pieczątki na umowie sprzedaży potwierdzającej, iż został od niej uiszczony podatek, można zostać złożone odwołanie od takiej decyzji.

Na właścicielach aut nowych ciąży obowiązek przedstawienia przy pierwszej rejestracji pojazdu świadectwa homologacji lub innego równoważnego do niego dokumentu. Brak wskazanego pisma skutkować będzie odmową rejestracji, z uwagi na niemożność ustalenia rodzaju auta.

d4n3z3h

Specyficzna sytuacją jest odmowa rejestracji pojazdu w sytuacji, gdy organ poweźmie informacje, iż auto jest kradzione. W takim przypadku starosta odmówi rejestracji pojazdu, a nowy właściciel stanie przed nie lada kłopotami. Aż do chwili zakończenia postępowania karnego nie będzie mógł z samochodem nic zrobić. Zatrzymany zostanie dowód rejestracyjny pojazdu. Jeżeli prawowity właściciel zgłosi chęć odbioru samochodu, wówczas osoba, która je zakupiła nie będzie miała żadnych możliwości odzyskania auta. Pozostanie jej jedynie możliwość żądania zwrotu pieniędzy od sprawcy kradzieży lub sprzedającego. W przypadku rejestracji aut sprowadzanych z zagranicy duże znaczenie ma także ich stan techniczny. Przy rejestracji takiego pojazdu właściciel musi dodatkowo przedstawić w wydziale komunikacji dowód przeprowadzenia badań technicznych oraz dopuszczenia pojazdu do ruchu. Brak wskazanego dokumentu skutkować będzie odmową rejestracji samochodu. Podobnie rzecz się ma odnośnie aut używanych, jeżeli w umowie sprzedaży
zawarte zostały informacje, iż pojazd jest uszkodzony. W takiej sytuacji organ rejestrujący może odmówić rejestracji pojazdu ze względu na jego stan techniczny.

Inne porady Kancelarii Prawnych Omega, www.omega-kancelaria.pl/: Reklamacja używanego samochodu

(fot. PAP/Lech Muszyński)
Źródło: (fot. PAP/Lech Muszyński)

Aby ustrzec się przed takimi kłopotami, warto precyzyjnie sformułować pewne zapisy umowy sprzedaży pojazdu. Kupując auto używane uszkodzone należy albo pominąć zapisy dotyczące jego szczegółowego stanu technicznego i poprzestać na ogólnych danych, np. na stwierdzeniu, że kupujący potwierdza, iż znany jest mu stan techniczny pojazdu. Jednakże należy liczyć się z trudnościami w dochodzeniu roszczeń w wypadku, gdy ujawnią się wady samochodu inne niż wskazane nam podczas transakcji. Można również szczegółowo wymienić wszystkie uszkodzone elementy. Zdarza się bowiem, iż organ podejmuje decyzję o odmowie rejestracji na podstawie ogólnych zapisów, że auto jest uszkodzone, wyobrażając sobie, iż usterki są bardzo poważne i zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego. Podczas gdy tak naprawdę w pojeździe uszkodzony jest np. błotnik, wgnieciona karoseria – a zatem elementy nieistotne dla
bezpieczeństwa. Jeżeli zatem starosta odmówi rejestracji auta, ze względu na jego stan techniczny, a tak naprawdę uszkodzenia są bez znaczenia dla bezpieczeństwa, warto jest zaskarżyć stanowisko organu. Należy jednak przygotować się dowodowo, tj. sporządzić opinię biegłego z zakresu mechaniki, iż nasz pojazd nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

d4n3z3h

Należy pamiętać, iż w wypadku aut sprowadzanych z terytorium Wielkiej Brytanii organ odmówi zarejestrowania pojazdu, jeżeli układ kierowniczy znajdować się będzie z prawej strony pojazdu. A zatem nie będzie przystosowany do ruchu prawostronnego. Żeby móc zarejestrować taki pojazd należy dokonać zmian w układzie kierowniczym, co wiąże się ze znacznymi kosztami. Polska regulacja w zakresie aut nieprzystosowanych do ruchu prawostronnego znalazła się w kręgu zainteresowań Komisji Europejskiej. Podjęte przez Komisję naciski spowodowały, iż obecnie prowadzone są prace nad zmianą tychże przepisów i usunięcie wymogu dokonywania przeróbek. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotowało już projekt umożliwiających to przepisów.

Rejestracja pojazdu wydaje się być rzeczą łatwą – wystarczy jedynie przedstawić właściwe dokumenty. Jednakże wymogi znacznie różnią się w zależności od sytuacji prawnej samego auta i niekiedy dopilnowanie wszystkich formalności jest niezwykle skomplikowane. Decyzja odmowna starosty w przedmiocie rejestracji pojazdu może być podyktowana zwykłymi brakami formalnymi, które można uzupełnić w prosty sposób lub pewną bezmyślnością urzędników. W wielu wypadkach brak dobrej woli czy też pewna nadgorliwość mogą skutkować decyzją odmowną, podjętą bez żadnych wyraźnych przyczyn. W takich sytuacjach koniecznym jest złożenie odwołania od decyzji i wykazanie swoich racji.

Joanna Ułasiuk
Omega Kancelarie Prawne

Inne porady Kancelarii Prawnych Omega, www.omega-kancelaria.pl/: Reklamacja używanego samochodu

tb/moto.wp.pl

d4n3z3h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n3z3h
Więcej tematów