Trwa ładowanie...

Mniej zabitych, rannych i mandatów. Za to fotoradarów więcej

Mniej zabitych, rannych i mandatów. Za to fotoradarów więcejŹródło: PAP/Piotr Wittman
d4gwjvt
d4gwjvt

Na polskich drogach jest coraz bezpieczniej. Ginie mniej ludzi i mniej jest wypadków z rannymi. A mimo instalowania wciąż nowych fotoradarów, wystawianych jest znacznie mniej mandatów. Zwolniliśmy - wnioskuje Inspekcja Transportu Drogowego.

Rok 2015 był najbezpieczniejszym rokiem w ruchu drogowym od kilkudziesięciu lat. W porównaniu do 2011 roku (wówczas CANARD rozpoczęło swoją działalność kontrolną), wyraźnie widać, iż wcześniej zaobserwowany wzrost wypadkowości w Polsce uległ zatrzymaniu, a poziom bezpieczeństwa na drogach stale wzrastał. Zgodnie z danymi wstępnymi, we wspomnianym okresie (2011-2015) zanotowano:

- spadek liczby osób zabitych o 30,7 proc.
- spadek liczby wypadków o 18,4 proc.
- spadek liczby rannych o 20,3 proc.

(fot. CANARD)
Źródło: (fot. CANARD)

W 2015 r., w efekcie prowadzenia kontroli przy wykorzystaniu fotoradarów zarejestrowano, 1,1 mln naruszeń prawa (o 400 tys. mniej niż w 2014 r.). Wysłano 665 tys. wezwań do właścicieli pojazdów (o 210 tys. mniej niż w 2014 r.). W 2015 r. nałożono także 328 tys. mandatów, o blisko 100 tys. mniej niż w 2014 r.

d4gwjvt

To wszystko pomimo większej liczby urządzeń. W 2015 r. ITD zamontowała 52 stacjonarne fotoradary, 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle oraz 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Dane wskazują, iż pomimo montażu nowych urządzeń, liczba rejestrowanych naruszeń maleje. W połowie 2012 r. jedno urządzenie należące do ITD wykonywało średnio ponad 60 zdjęć na dobę. Aktualnie wskaźnik ten wynosi ok. 10 zdjęć na dobę.

(fot. CANARD)
Źródło: (fot. CANARD)

Źródło: ITD

d4gwjvt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gwjvt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj