Przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych wiąże się z utratą prawa jazdy, a dokument ten niełatwo odzyskać. Nie dziwi więc popularność kursów, które redukują stan konta. Skąd jednak wiedzieć, kiedy się na niego zapisać? Obecnie sprawdzanie punktów karnych wiąże się z koniecznością odwiedzenia komisariatu policji. Niebawem będzie można zrobić to przez internet.
Możliwość sprawdzenia online informacji o punktach karnych, badaniach technicznych pojazdów czy szkołach jazdy przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy mają pozwolić na szersze wykorzystanie danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) oraz na uruchomienie nowych e-usług.
Chodzi m.in. o e-usługi: "Sprawdź moje uprawnienia" oraz "Sprawdź informację o punktach karnych", czyli dostęp online dla kierowców do własnych danych. Kierowca będzie mógł w ten sposób sprawdzić, ile ma już punktów karnych i jakie popełnił naruszenia. W przyszłości e-usługi mają pozwolić także na opłacenia mandatu za pomocą przelewu.
Kolejną usługą dostępną elektronicznie ma być "Udostępnij dane pracodawcy". Przedsiębiorcy będą mogli tą drogą weryfikować uprawnienia kierowców, tak by uniknąć sytuacji, w której udostępnią służbowe samochody pracownikom nieposiadającym ważnych uprawnień.
Uruchomiona ma być też e-usługa "Sprawdzenie szkoły jazdy", pozwalająca na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie dostępnych danych statystycznych. Według MSW zwiększy to konkurencję między szkołami i przyczyni się do wzrostu jakości świadczonych usług.
Planowane jest również utworzenie usług powiadamiania kierowców oraz właścicieli pojazdów o ważnych terminach. Aplikacja przypomni nam o zbliżającym się terminie obowiązkowego przeglądu technicznego, mającym niebawem nastąpić wygaśnięciu polisy OC lub o konieczności wymiany prawa jazdy o określonej ważności.
Zmiana prawa będzie skutkowała również zapisywaniem w CEPiK-u większej liczby danych. Podczas badań technicznych pojazdów gromadzone będą informacje o wszystkich wykonywanych przeglądach: zakończonych wynikiem pozytywnym i negatywnym, ukończonych i nieukończonych, pojazdów zarejestrowanych i niezarejestrowanych. Powstanie również ogromna baza danych o stłuczkach i wypadkach zgłaszanych do ubezpieczycieli w ramach polis OC i AC. Odnotowywana będzie również informacja o zaklasyfikowaniu powypadkowego pojazdu do dodatkowego badania technicznego. Dzięki temu, poszukując używanego samochodu, będziemy mogli sprawdzić jego historię włącznie z informacjami na temat liczby zdarzeń, w których brał on udział, a także skali zniszczeń.
Prace nad uruchomieniem nowych usług i modernizacją CEPiK-u mają zakończyć się w 2016 r. Jednak w związku z podziałem projektu na etapy stopniowo uruchamiane są kolejne elementy zmodernizowanego systemu.
W połowie 2014 r. ruszyły dwie pierwsze e-usługi: "Historia pojazdu" i "Bezpieczny autobus". Pierwsza umożliwia potencjalnemu kupcowi zarejestrowanego w Polsce używanego samochodu sprawdzenie parametrów, wyposażenia i daty pierwszej rejestracji przed podjęciem decyzji o jego nabyciu. Druga z usług zwiększa bezpieczeństwo pasażerów transportu autobusowego. Każdy rodzic przed wyjazdem swojego dziecka może sprawdzić stan autokaru, np. na miejscu zbiórki wycieczki. W listopadzie 2014 r. uruchomiony został moduł RESPER pozwalający na wymianę danych o prawach jazdy z państwami członkowskimi.
Projekt CEPIK 2.0 jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Polega on na modernizacji systemu informatycznego CEP i CEK.
tb/