Jazda nocą jest wyzwaniem dla każdego kierowcy. Oprócz ograniczonego pola widzenia musi on sobie poradzić ze zmęczeniem, sennością oraz oślepianiem przez inne pojazdy. Jak zatem bezpiecznie podróżować po zmroku?
Jeżdżąc nocą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ustawienie świateł oraz stan żarówek. Źle ustawione światła mogą oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców, zaś słabe i stare żarówki dodatkowo ograniczą naszą widoczność. Reflektory są naszymi oczami, jeśli o nie nie zadbamy - ryzykujemy własnym bezpieczeństwem.
Drugim podstawowym elementem jest czystość szyb i reflektorów. Czyszczenie szyb nie tylko na zewnątrz ale i w środku powinno być naszym rutynowym działaniem. Podobnie jak czyszczenie reflektorów. Nawet niewielkie zabrudzenia mogą spowodować duże ograniczenie skuteczności świateł.
Jeśli w naszym aucie istnieje możliwość regulacji podświetlenia deski rozdzielczej powinniśmy ustawić je tak, by nie było zbyt intensywne. Mocne światło wewnątrz auta będzie osłabiało naszą zdolność obserwacji tego, co dzieje się na zewnątrz. Jeśli korzystamy z nawigacji, ustawmy ją w trybie jazdy nocą. Specjalnie dobrane kolory i intensywność światła pozwolą nam na bezpieczne nawigowanie bez pogorszenia zdolności obserwacji drogi. Pasażerowie nie powinni używać urządzeń, które emitują intensywne światło.
Podczas jazdy nocą bardzo ważna jest ciągła obserwacja drogi. Unikajmy patrzenia na światła nadjeżdżających samochodów - krótkie spojrzenie może spowodować, że nawet przez kilka sekund będziemy oślepieni. Podczas jazdy wykorzystujmy światła drogowe - zdecydowanie poprawiają one nasze pole widzenia i pozwalają na lepszą obserwację drogi i otoczenia. Pamiętajmy jednak o odpowiednio wczesnym ich wyłączaniu tak, by nie oślepiać kierowców przed nami i tych jadących z naprzeciwka. Świateł drogowych nie wolno też używać w terenie zabudowanym, chyba że teren ten jest nieoświetlony. Pamiętajmy o konieczności regularnych postojów i odpoczynku.
W nocy bardzo ważne jest zachowanie kilku zasad. Należy zachować odpowiedni odstęp przed pojazdem poprzedzającym, by nasze światła nie świeciły w jego lusterko wewnętrzne. Jeżeli jesteśmy wyprzedzani, a mamy włączone światła drogowe, zmieńmy je na mijania dopiero, gdy pojazd wyprzedzający zrówna się z nami. Dla kierowców jadących za nami nasze światła są ważnym źródłem informacji na temat tego, co dzieje się na drodze. Nie lekceważmy tego - to co dla nas jest widoczne dla kierowcy za nami może być niespodziewane.
Źródło: Szkoła Auto Skoda
ll/moto.wp.pl