Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla w 2021 roku?

Przed zadaniem ubezpieczeniem swojego motocykla co roku staje sporo motocyklistów, którzy często mają wiele pytań dotyczących tego, jaki jest sumaryczny koszt ubezpieczenia oraz czy jest ono obowiązkowe. Niewiedza może nas sporo kosztować, zatem na samym początku warto uzbroić się w odpowiednią wiedzę.
Share
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla w 2021 roku?
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla w 2021 roku?Źródło: materiały partnera
d1u5w0t

Od czego zależy koszt ubezpieczenia motocykla?

Istnieje wiele czynników, które są brane pod uwagę przy wyliczaniu sumarycznego kosztu ubezpieczenia. Zaliczamy do nich głównie:

  • markę i model motocyklu - im bardziej prestiżowa marka oraz nowszy rocznik, koszt ubezpieczenia będzie wyższy;
  • pojemność silnika - motocykle z mniejszą pojemnością są tańsze w ubezpieczeniu;
  • obecny przebieg - motocykle mające przejechane wiele tysięcy kilometrów są droższe w porównaniu z jednośladami o mniejszym przebiegu;
  • przeznaczenie motocykla - kupno motocykla pod wynajem lub do zawodów sportowych może sprawić znacznie podniesienie kosztów ubezpieczenia.
d1u5w0t

Jak można łatwo wywnioskować, cena ubezpieczenia motocykla nie zawsze będzie identyczna u wszystkich ubezpieczycieli. Każdy z nich kładzie nacisk na różne czynniki, które będą najbardziej wpływały na całkowite koszty ubezpieczenia.

Jak wyliczyć koszt ubezpieczenia?

Najlepszym rozwiązaniem na obliczenie kosztów ubezpieczenia będzie kalkulator OC.To właśnie dzięki niemu w ciągu kilku minut poznamy koszty naszego ubezpieczenia w 2021 roku. Oczywiście końcowa cena może lekko różnić się od szacunków kalkulatora, ale pozwoli on pokazać nam pewien zakres, który będziemy musieli zapłacić. Koszty ubezpieczenia można również obliczyć ręcznie, ale jest to operacja obarczona sporym ryzykiem niedoszacowania końcowej sumy ubezpieczenia.

Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe. Za brak ważnego ubezpieczenia właściciel może zostać ukarany mandatem w wysokości od 190 do nawet 930 zł (zależne od szybkości zapłacenia kary). Warto pamiętać, że potencjalna kara za brak ważnego ubezpieczenia motocykla jest znacznie niższa niż w przypadku samochodów osobowych ciężarowych, gdzie końcowa kara pieniężna może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

d1u5w0t

Kara braku ubezpieczenia dla motocykla nie jest zatem duża, ale wiąże się to z koniecznością nie tylko zapłaty samej kary pieniężnej, ale również z pilną potrzebą wykupienia ubezpieczenia. Nie jest to zatem rozwiązanie dla osób, które w życiu lubią spokój.

Sposoby na obniżenie ubezpieczenia

Istnieje kilka skutecznych sposobów na obniżenie ubezpieczenia motocykla w 2021 roku. Pierwszym z nich jest poproszenie rozsądnego i doświadczonego kierowcę o zostanie współwłaścicielem pojazdu. Dzięki swoim zniżkom może on skutecznie obniżyć koszty. Niektóre towarzystwa respektują również członkostwo w Polskim Związku Motorowym (PZM). Warto jednak tę kwestię przedyskutować z konkretnym ubezpieczycielem.

Ostatnim dobrym sposobem na obniżenie kosztu ubezpieczenia jest sprawdzenie, czy poprzedni właściciel do przodu nie opłacił ubezpieczenia. Jeśli tak, być może przez kilka pierwszych miesięcy będziemy mogli korzystać z jego ubezpieczenia. Warto o to podpytać się w momencie zakupienia używanego motocykla.

d1u5w0t

Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na koszty ubezpieczenia?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, lecz miejsce naszego zamieszkania również może mieć wpływ na kwotę, które będzie konieczna do zapłaty w ramach ubezpieczenia. Jeżeli mieszkamy w zatłoczonym mieście, gdzie szansa na stłuczki oraz drobne kolizje jest wysoka, koszt ubezpieczenia może być wyższy. Jeżeli jednak mieszkamy w małej wsi, gdzie drogi są względnie bezpieczne, ubezpieczenie może ulec zmniejszeniu. Wszystko tak naprawdę zależne jest od konkretnego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie motocykla tylko na początku wydaje się trudne i skomplikowane. Nowocześni ubezpieczyciele już dawno uprościli zasady i procedury, które są związane z ubezpieczeniem motocykla. Warto również pamiętać, że kwota ubezpieczenia nie jest wartością stałą, co sprawia, że w kolejnych latach może przyjść nam zapłacić więcej.

Artykuł sponsorowany

d1u5w0t

Podziel się opinią

Share
d1u5w0t
d1u5w0t
Więcej tematów