Trwa ładowanie...
ycipk-1tj8kf

Będą mniejsze tablice rejestracyjne

Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy myślą o sprowadzeniu samochodu z USA lub Japonii. Wszystko wskazuje na to, że niebawem zniknie problem ze zbyt dużymi, polskimi tablicami rejestracyjnymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będą mniejsze tablice rejestracyjne
(PAP, Fot: Mirosław Trębecki)
ycipk-1tj8kf

Czas na mniejsze

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa dotyczący warunków produkcji tablic rejestracyjnych. To uzupełnienie wcześniejszego rozporządzenia szefa resortu infrastruktury i budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Obydwa procedowane dokumenty zakładają wprowadzenie zmniejszonych jednorzędowych tablic rejestracyjnych.

Standardowe polskie "blachy" mają wymiary 520 x 114 mm. Tymczasem samochody w USA czy Japonii zaprojektowane są pod tablice o wymiarach 305 x 115 mm. Dla osób, które chcą takich aut używać w kraju, jest to spory problem. Polskich tablic rejestracyjnych nie da się zamontować do takiego auta. Ich właściciele stosują więc zamienniki.

ycipk-1tj8kf

Zwykle są one wykonane we własnym zakresie lub na przykład przez firmy reklamowe. Co oczywiste, taka tablica rejestracyjna nie posiada wypukłych znaków i nalepki kontrolnej. Nie jest też tablicą rejestracyjną w świetle prawa. Nawet jeśli użytkownik samochodu z mniejszą tablicą wozi w bagażniku polski oryginał, to nie uniknie mandatu w razie kontaktu z policją, a kara wynosi 100 zł. Niebawem ma się to jednak zmienić.

Nie tylko rozmiar

Rozporządzenie ministra transportu znacznie wykracza poza tematykę rozmiarów tablic rejestracyjnych. Dokument modyfikuje drogę starania się o trzecią tablicę rejestracyjną, dzięki czemu będzie można uzyskać ją, zaoszczędzając sobie jednej wizyty w urzędzie. Znalazł się tam również zapis, który zwalnia właściciela samochodu poddawanego kasacji z konieczności zdania jego tablic rejestracyjnych w momencie wyrejestrowania auta. W myśl planowanych przepisów posiadacz samochodu, który będzie występował z wnioskiem o wtórnik nalepki kontrolnej lub wtórnik dowodu rejestracyjnego, nie będzie musiał okazywać karty pojazdu już przy składaniu wniosku, ale przy odbiorze wtórnika. To również pozwoli na rezygnację z jednej wizyty w urzędzie.

Najważniejszą zmianą zawartą w rozporządzeniu jest jednak zwolnienie właściciela samochodu z obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po skończeniu się w nim miejsc na pieczątki potwierdzające przegląd techniczny. Kiedy przepisy wejdą w życie, będzie można podróżować z takim dokumentem pod warunkiem posiadania przy sobie zaświadczenia wydanego po pozytywnym zaliczeniu przeglądu technicznego.

ycipk-1tj8kf

Kiedy nowe prawo?

Rozporządzenie ministra transportu jest już po konsultacjach publicznych i jest obecnie opiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zgodnie z planem ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa ma natomiast wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia. Na razie jest na etapie konsultacji publicznych i międzyresortowych.

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1tj8kf

ycipk-1tj8kf
ycipk-1tj8kf