Trwa ładowanie...

Będą mniejsze tablice rejestracyjne

Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy myślą o sprowadzeniu samochodu z USA lub Japonii. Wszystko wskazuje na to, że niebawem zniknie problem ze zbyt dużymi, polskimi tablicami rejestracyjnymi.

Będą mniejsze tablice rejestracyjneŹródło: PAP, fot: Mirosław Trębecki
d4bq5jo
d4bq5jo

Czas na mniejsze

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa dotyczący warunków produkcji tablic rejestracyjnych. To uzupełnienie wcześniejszego rozporządzenia szefa resortu infrastruktury i budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Obydwa procedowane dokumenty zakładają wprowadzenie zmniejszonych jednorzędowych tablic rejestracyjnych.

Standardowe polskie "blachy" mają wymiary 520 x 114 mm. Tymczasem samochody w USA czy Japonii zaprojektowane są pod tablice o wymiarach 305 x 115 mm. Dla osób, które chcą takich aut używać w kraju, jest to spory problem. Polskich tablic rejestracyjnych nie da się zamontować do takiego auta. Ich właściciele stosują więc zamienniki.

Zwykle są one wykonane we własnym zakresie lub na przykład przez firmy reklamowe. Co oczywiste, taka tablica rejestracyjna nie posiada wypukłych znaków i nalepki kontrolnej. Nie jest też tablicą rejestracyjną w świetle prawa. Nawet jeśli użytkownik samochodu z mniejszą tablicą wozi w bagażniku polski oryginał, to nie uniknie mandatu w razie kontaktu z policją, a kara wynosi 100 zł. Niebawem ma się to jednak zmienić.

Nie tylko rozmiar

Rozporządzenie ministra transportu znacznie wykracza poza tematykę rozmiarów tablic rejestracyjnych. Dokument modyfikuje drogę starania się o trzecią tablicę rejestracyjną, dzięki czemu będzie można uzyskać ją, zaoszczędzając sobie jednej wizyty w urzędzie. Znalazł się tam również zapis, który zwalnia właściciela samochodu poddawanego kasacji z konieczności zdania jego tablic rejestracyjnych w momencie wyrejestrowania auta. W myśl planowanych przepisów posiadacz samochodu, który będzie występował z wnioskiem o wtórnik nalepki kontrolnej lub wtórnik dowodu rejestracyjnego, nie będzie musiał okazywać karty pojazdu już przy składaniu wniosku, ale przy odbiorze wtórnika. To również pozwoli na rezygnację z jednej wizyty w urzędzie.

d4bq5jo

Najważniejszą zmianą zawartą w rozporządzeniu jest jednak zwolnienie właściciela samochodu z obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po skończeniu się w nim miejsc na pieczątki potwierdzające przegląd techniczny. Kiedy przepisy wejdą w życie, będzie można podróżować z takim dokumentem pod warunkiem posiadania przy sobie zaświadczenia wydanego po pozytywnym zaliczeniu przeglądu technicznego.

Kiedy nowe prawo?

Rozporządzenie ministra transportu jest już po konsultacjach publicznych i jest obecnie opiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zgodnie z planem ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa ma natomiast wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia. Na razie jest na etapie konsultacji publicznych i międzyresortowych.

d4bq5jo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bq5jo
Więcej tematów