Trwa ładowanie...

Amerykanie znaleźli kolejne oszukujące systemy w autach. Tym razem w Audi

Amerykanie znaleźli kolejne oszukujące systemy w autach. Tym razem w AudiŹródło: Getty Images, fot: Charley Gallay / Stringer
dlcayqs
dlcayqs

Kalifornijska agencja rządowa ds. czystości powietrza CARB, odkryła w samochodach Audi specjalne, nielegalne oprogramowanie, mające wpływ na wyniki testów czystości spalin. W tym przypadku system jest powiązany z pracą automatycznych skrzyń biegów.

Informację o kolejnych kłopotach niemieckiego producenta podał dziennik Bild Am Sonntag, powołując się na swoje źródła w USA. Zarówno przedstawiciele Audi, jak i agencji CARB (California Air Resources Board) odmówili komentarza w tej sprawie.

Według informacji gazety, oprogramowanie jest inne niż to, jakie ukrył w swoim systemie Volkswagen, oszukując podczas testów emisji spalin, w autach z silnikami wysokoprężnymi. Audi także już przyznało, że identyczny program funkcjonuje w wykorzystywanych przez markę silnikach V6 3.0 TDI. Jak jednak podaje "Bild am Sonntag", software odkryty przez CARB jest zainstalowany w autach z konkretnym modelem automatycznej skrzynibiegów i wykrywa m.in. czy układ kierowniczy jest aktywny.

Jeśli nie stwierdzi ruchów kierownicą (co podczas prób na ścieżce testowej jest oczywiste), wówczas uaktywnia *program *zmiany przełożeń, pozwalający na emisję tlenków azotu w ilości znacznie mniejszej, niż w warunkach normalnej jazdy. Jeśli zaś koła zostaną skręcone w dowolną stronę o ponad 15 stopni, nielegalne oprogramowanie dezaktywuje się.

dlcayqs

CARB miał odkryć tę "dodatkową" funkcję w modelach Audi latem tego roku, podczas gdy producent usunął je ze swoich samochodów chwilę wcześniej, bo w maju 2016 r. Ale nadal funkcjonuje w autach wyprodukowanych przed tą datą. Według nieoficjalnych informacji, grupa inżynierów odpowiedzialnych za ów software, została przez firmę zawieszona w swych obowiązkach. Nie wiadomo od kiedy nielegalna funkcja była w użyciu, a rzecznik amerykańskiego oddziału Audiodmówił komentarza na ten temat, podkreślając, że firma skupia się obecnie na rozmowach z władzami USA, w kwestii naprawy silników V6 3.0 TDI, w których działa nielegalne oprogramowanie Volkswagena.

moto.wp.pl/Borys Czyżewski

dlcayqs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlcayqs
Więcej tematów