Trwa ładowanie...

1200 kilometrów nowych dróg szybkiego ruchu w 3 lata

Obecnie łączna długość dróg szybkiego ruchu w Polsce to ponad 3163 km. Ponad połowa to drogi ekspresowe, a reszta – autostrady. GDDKiA stworzyła mapę z zaznaczonymi odcinkami nowych tras, które mają być oddane do 2020 roku. W planach jest powiększenie sieci o ponad jedną trzecią. Czy te założenia są realne i które drogi powstaną w pierwszej kolejności?

1200 kilometrów nowych dróg szybkiego ruchu w 3 lataŹródło: Fotolia
d1rgy5y
d1rgy5y

W roku 2016 tempo rozrastania się sieci dróg szybkiego ruchu nieco spadło, ponieważ przybyły zaledwie 102 kilometry nowych tras. W ciągu najbliższych trzech lat sieć ma jednak przeżyć prawdziwy rozkwit. Już do końca 2017 roku kierowcy będą mogli jeździć po 340 kilometrach nowych dróg ekspresowych. Kolejne dwa lata mają przynieść ponad 400 kilometrów nowych szerokich tras rocznie.

Jednak te optymistyczne wizje mają się kończyć w 2021 roku, kiedy to planowane jest oddanie zaledwie 20 kilometrów dróg dwujezdniowych. Wszystko dlatego, że aktualnie obowiązujący plan obejmuje okres do 2020 roku, a następne przetargi mają dopiero zostać ogłoszone.

GDDKiA
Źródło: GDDKiA

Na mapie opublikowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zaznaczono także fragmenty dróg, które powinny być wykonane jak najszybciej, a póki co nie ma ich w planach. Chodzi m.in. o autostradę A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową – tego odcinka brakuje, aby przejechać autostradą od granicy z Czechami do Trójmiasta. Przetargi na S7 przed Krakowem i za Warszawą są dopiero w planach, podobnie jak budowa trasy S19 z Lublina do Rzeszowa, S6 pomiędzy Gdańskiem i Koszalnem, a także S61 z Łomży na wschód - do granicy z Białorusią (jedynie jej fragment, czyli obwodnica Suwałk ma być gotowa na początku 2019 roku).

d1rgy5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rgy5y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj