Trwa ładowanie...
d23ls54

S7

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Domena publiczna
Źródło: Wikimedia Commons - Domena publiczna

S7 to jedna z najważniejszych dróg ekspresowych w Polsce. Trasa S7 łączy bowiem północną część kraju z południową, wiodąc od Gdańska po Rabkę-Zdrój.

Długość drogi S7 ma docelowo wynosić aż 706 km. To oznacza, że po zakończeniu wszystkich prac budowlanych stanie się ona najdłuższą polską trasą szybkiego ruchu.

Droga ekspresowa S7 na większości odcinków będzie dwujezdniowa, z dwoma pasami przypadającymi na każdy kierunek ruchu. Jedynie niewielkie części drogi S7 mają być niesymetryczne, z trzema pasami w jedną stronę i dwoma w przeciwną.

S7 - opis trasy

Początek drogi ekspresowej S7 jest zlokalizowany w Gdańsku. Kolejnymi dużymi miastami, przez które prowadzi trasa S7, są Warszawa, Kielce i Kraków. Odcinek pomiędzy Krakowem-Opatkowicami a Rabką-Zdrój, w której droga S7 kończy swój bieg, jest częścią słynnej Zakopianki. W sumie S7 przebiega przez 4 województwa: pomorskie, mazowieckie, świętokrzyskie oraz małopolskie.

Trasa S7 wchodzi w skład drogi międzynarodowej E77, która ciągnie się od Rosji aż po Węgry Wikimedia Commons CC BY 3.0
Trasa S7 wchodzi w skład drogi międzynarodowej E77, która ciągnie się od Rosji aż po WęgryŹródło: Wikimedia Commons CC BY 3.0, fot: Sliwers/rzyjontko

Co więcej trasa S7 wchodzi w skład drogi międzynarodowej E77, która ciągnie się od Rosji aż po Węgry. Dodatkowo odcinek S7 Gdańsk-Lipce – Elbląg Wschód to fragment innej trasy międzynarodowej, E28, która zaczyna się w Niemczech, natomiast kończy na Białorusi.

Kiedy powstanie droga S7?

S7 cały czas jest w budowie, a ukończenie niektórych fragmentów tej drogi jest planowane dopiero na trzecią dekadę XXI wieku. Tak jest na przykład z odcinkiem Warszawa Lotnisko – Grójec, który według wstępnych założeń ma być gotowy w pierwszym półroczu 2021 roku.

Niestety nawet wiele z tych fragmentów drogi ekspresowej S7, które miały już zostać oddane do użytku, nadal jest w trakcie prac budowlanych. Inne, jak chociażby odcinek trasy S7 z Jędrzejowa do granicy województwa małopolskiego i świętokrzyskiego, otwarto dla kierowców z kilkumiesięcznym poślizgiem.

Cena przejazdu drogą S7

Z drogi ekspresowa S7 mogą darmowo korzystać kierowcy aut osobowych, których masa całkowita nie wynosi więcej niż 3,5 tony. Kierowcy cięższych pojazdów, czyli głównie ciężarówek, są zobowiązani do korzystania z systemu poboru opłat o nazwie viaTOOL.

Stawki opłat za poruszanie się "ekspresówką" S7 zależą od klasy emisji spalin charakteryzującej dany pojazd. W zależności od tego parametru należna kwota za przejechany 1 kilometr drogą S7 wynosi (stan na październik 2017 r.):

  • od 0,2 do 0,4 zł - pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5-12 ton oraz autobusów bez względu na ich masę;
  • od 0,27 do 0,53 zł dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Osoby kierujące środkami transportu, które podlegają tym opłatom, powinny posiadać urządzenie viaAUTO. Takie urządzenie wysyła informację o konkretnym pojeździe, która jest odbierana przez sprzęty umieszczone na bramkach. Na podstawie tej informacji naliczana jest odpowiednia opłata za podróż trasą S7.

d23ls54

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23ls54
d23ls54
d23ls54
Więcej tematów
d23ls54

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj