Trwa ładowanie...

Dopuszczalna masa całkowita: dlaczego jest tak istotna?

Dopuszczalna masa całkowita: dlaczego jest tak istotna?Źródło: Materiały prasowe
d3le65x
d3le65x

Każdy samochód opisany jest dziesiątkami parametrów, dotyczących pojemności i mocy silnika, liczby miejsc siedzących czy masy własnej. Wśród nich jest jeszcze jeden, często lekceważony - DMC, czyli dopuszczalna masa całkowita.

Określa on masę pojazdu na postoju wraz z osobami i ładunkiem. Przekroczenie tego parametru niesie za sobą negatywne konsekwencje i jest szczególnie niebezpieczne. Zwiększenie masy pojazdu powoduje, że jego zdolność do reagowania w sytuacjach awaryjnych jest zmniejszona, co może doprowadzić do wypadku. Obciążony samochód potrzebuje dłuższego odcinka, by się zatrzymać. Dodatkowo, kierowcy mogą być nieświadomi wolniejszej reakcji pojazdu na skręcenie kierownicą i przez to ryzyko udziału w niebezpiecznym zdarzeniu jest większe.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Przeładowany samochód - szczególnie nieprawidłowo załadowany, z niesymetrycznie ułożonym ładunkiem - w sytuacji zmiany pasa ruchu lub nagłego skrętu może wpaść w poślizg, a nawet się wywrócić. Oprócz przestrzegania limitów ładowności bardzo ważne jest prawidłowe rozmieszczenie bagażu. Źle zabezpieczony bagaż podczas jazdy i manewrów może się przesunąć i doprowadzić do zmiany środka ciężkości, a w konsekwencji do nieoczekiwanej zmiany toru jazdy w razie konieczności wykonania nagłego manewru. Pamiętajmy też, by ładunek nie utrudniał prowadzenia pojazdu kierującemu i nie zasłaniał widoczności świateł, tablicy rejestracyjnej i kierunkowskazów.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Przeciążony pojazd powoduje też, że opony szybciej się grzeją. Powinniśmy pamiętać, by wraz z liczbą osób w samochodzie rosło ciśnienie w oponach. Informacje na temat odpowiednich wartości ciśnienia znajdują się w instrukcji pojazdu albo są umieszczone w samochodzie, najczęściej na drzwiach kierowcy albo przy wlewie paliwa. Zmiana masy samochodu ma wpływ na światła. Powinniśmy je regulować w zależności od obciążenia pojazdu, w starszych samochodach sami, a w nowoczesnych, automatycznie ustawianych, powinniśmy przynajmniej raz w roku sprawdzić poprawność ich ustawienia na stacji diagnostycznej lub w serwisie.

d3le65x

Przekraczanie masy całkowitej najczęściej kojarzone jest z samochodami ciężarowymi, jednak problem ten dotyczy również samochodów osobowych. Konsekwencje przeładowania pojazdu mają niebagatelny wpływ na jego zachowanie i nasze bezpieczeństwo, dlatego bez wyjątków powinniśmy zachować staranność w układaniu bagażu i pilnowaniu jego właściwej masy. Informację o dopuszczalnej masie całkowitej znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym - dopuszczalna masa całkowita - pozycja oznaczona kodem F.2.

Źródło: Szkoła Auto Skoda

ll/moto.wp.pl

d3le65x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3le65x
Więcej tematów