Trwa ładowanie...
punkty karne
24-04-2017 10:14

Można już sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet

Ruszyła darmowa, rządowa usługa sprawdzania stanu konta punktów karnych przez internet. Dostęp do danych nie jest jednak taki prosty. Użytkownik serwisu musi dysponować profilem zaufanym, a zdobycie go może być kłopotliwe.

Można już sprawdzić liczbę punktów karnych przez internetŹródło: Materiały prasowe, fot: Policja
d3qdx9c
d3qdx9c

Sprawdź przez internet

Do tej pory jedyną możliwością zweryfikowania stanu swojego konta punktów karnych było udanie się na komisariat policji. Od dziś zmotoryzowani mają znacznie łatwiejszą drogę. Ruszyła rządowa usługa „Sprawdź swoje punkty karne”, która umożliwia kontrolowanie swojego stanu konta bez wychodzenia z domu. W praktyce jednak uzyskanie dostępu do usługi od wielu kierowców będzie wymagało wizyty w urzędzie.

- Usługa wystartowała i działa poprawnie pod adresem www.obywatel.gov.pl - mówi Wirtualnej Polsce Igor Ryciak z Centralnego Ośrodka Informatyki. - Dostęp do bazy danych wymaga jednak uwierzytelnienia swojej osobowości. Dane o punktach karnych są wrażliwe i mogłyby zostać wykorzystane przez osoby postronne na przykład w celu napiętnowania kogoś, kto ma na koncie więcej punktów. To również wymóg określony przepisami - dodaje Igor Ryciak.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Zaufanie dzięki profilowi

By otrzymać dostęp do usługi, trzeba posiadać profil zaufany. To indywidualne konto, pozwalające na działania w rządowych serwisach oferujących internetowy kontakt z urzędami. By usługodawca miał pewność, że nikt nie podszywa się pod inną osobę, osobisty profil zaufany musi być potwierdzony przez jego założyciela w urzędzie lub banku. Jak uzyskać profil zaufany?

Najprostszym sposobem potwierdzenia tożsamości jest skorzystanie z bankowości elektronicznej. Usługodawca założył, że podczas zakładania konta bankowego dane jego właściciela zostały dokładnie sprawdzone w placówce banku, nie trzeba więc nic ponad to. Po zalogowaniu się do internetowej administracji kontem bankowym należy znaleźć formularz umożliwiający założenie profilu zaufanego, a następnie wypełnić go. Profil zostanie założony automatycznie. Z takiej opcji na razie mogą jednak skorzystać tylko ci, którzy mają konta w jednym z czterech banków: PKO BP, Inteligo, ING oraz Millennium Bank, albo mają konto na platformie usług Poczty Polskiej Envelo. Centralny Ośrodek Informatyki zapowiada jednak, że do tego grona niebawem dołączą kolejne firmy.

d3qdx9c

Profil zaufany mogą założyć bez wychodzenia z domu również posiadacze certyfikatu kwalifikowanego. Taką kartę podpisu elektronicznego ma jednak niewiele osób. Pozostałe muszą złożyć wniosek o założenie profilu zaufanego na stronie pz.gov.pl, a następnie potwierdzić swoją tożsamość w jednym z urzędów. Tych, które dokonują weryfikacji danych personalnych po złożeniu wniosku o profil zaufany, jest blisko 1,5 tys.

Nowa era

Uruchomienie rządowej usługi sprawdzania punktów karnych to początek końca internetowych oszustów, którzy od dawna zakładali fałszywe strony obiecuje dostęp do tych danych. Oczywiście w rzeczywistości strony te nie pozwalały na sprawdzenie stanu konta, a jedynie wyłudzały dane osobowe lub skłaniały użytkowników do wyrażenia zgody na otrzymywanie wysoko płatnych SMS-ów.

W czerwcu 2018 roku ruszy druga, poprawiona odsłona Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To otworzy drogę do zaoferowania użytkownikom wcześniej planowanych funkcjonalności, których nie udało się zaoferować ze względu na przeszkody techniczne. Od dawna w planach jest usługa przypominania SMS-em o zbliżającym się terminie obowiązkowego przeglądu posiadanego pojazdu. To o tyle ważne, że w planach jest zaostrzenie przepisów o kontroli technicznej dla spóźniających się z tym obowiązkiem zmotoryzowanych.

Planowana jest także usługa przypomnienia o terminie końca polisy OC, a dla pracodawców możliwość sprawdzenia przez internet, czy pracownik posiada prawo jazdy kategorii, która jest potrzebna do wykonywanych przez niego obowiązków. Pozwoli to także na sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownikowi nie zatrzymano prawa jazdy - na przykład za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

d3qdx9c

Poręczne narzędzie zyskać mają również kandydaci na kierowców. Wybierając szkołę jazdy, będą mogli kierować się dostępną na rządowych stronach statystyką zdawalności ich klientów.

Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest ogromne. Świadczy o tym fakt, że w 2014 roku, gdy uruchomiono usługę sprawdzania danych na temat samochodów – www.historiapojazdu.gov.pl – w ciągu pierwszego tygodnia działania skorzystało z niej 300 tys. osób. W przypadku usługi sprawdzania liczby punktów karnych liczba ta może być jednak mniejsza ze względu na konieczność założenia profilu zaufanego.

d3qdx9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qdx9c
Więcej tematów