Znaki drogowe są niezbędne do sprawnej organizacji ruchu. Choć kierowcy codziennie je mijają to często nie wiedzą o nich wszystkiego.
To, że rozróżniamy dwa rodzaje znaków drogowych - pionowe i poziome - wie każdy kursant szkoły jazdy. Większość kierowców bez problemu wskaże też sześć głównych grup znaków pionowych: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości oraz uzupełniające. Z prawidłowym ich odczytywaniem bywa różnie, jednak ich przestrzeganie jest obowiązkiem uczestników ruchu. Za łamanie poleceń wydawanych przez znaki grożą mandaty w wysokości od 50 do 500 zł. Co bardziej nerwowi i skłonni do żartów kierowcy powinni pamiętać, że znaki drogowe należy zostawić w spokoju - próby ich usunięcia, zasłonięcia czy uszkodzenia mogą sprowadzić na sprawcę 400-złotową karę. Niedozwolone jest także działanie odwrotne, czyli np. samowolne umieszczanie jakiegoś znaku na drodze, które zagrożone jest 100-złotowym mandatem.
Zmotoryzowani powinni wypełniać polecenia "wydawane" przez znaki, jednak sami też mają prawo wymagać, aby owe znaki były umieszczone na drodze w odpowiedni sposób. Wytyczne co do tego, jak powinno ustawiać się znaki, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Znaki powinny być usytuowane po prawej stronie jezdni lub nad jezdnią, jeśli dotyczą wszystkich pasów ruchu. W określonych przypadkach znaki mogą stać także po lewej stronie jezdni. Z punktu widzenia kierowcy istotniejsza jest kwestia tego, w jakiej odległości od siebie można umieszczać poszczególne znaki. Jak czytamy w Rozporządzeniu, następny znak powinien być umieszczony za poprzedzającym w odległości co najmniej 50 m (drogi o dopuszczalnej prędkości powyżej 90 km/h), 20 m (drogi o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h) lub 10 m na pozostałych drogach.
Wytyczne dotyczą także odległości od jezdni oraz wysokości ich umieszczenia. Znaki na drogach z poboczem muszą być umieszczone tak, aby odległość znaku od krawędzi korony drogi była nie mniejsza niż 0,5 m (korona drogi to według ustawy o drogach publicznych "jezdnia z poboczami, zatokami autobusowymi a przy drogach dwujezdniowych - również z pasami awaryjnego postoju i pasem dzielącym jednie). Co jeśli warunki nie pozwalają na umieszczenie znaku poza koroną drogi? Jeśli mamy do czynienia z drogami gruntowymi to znak trzeba umieścić na poboczu w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od krawędzi jezdni.
Jeżeli mamy drogę o nawierzchni twardej to wówczas znaki muszą stać w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od krawędzi pobocza, a w przypadku szerokiego nasypu znaki można umieszczać w koronie drogi w odległości nie większej niż 5 m od krawędzi jezdni. Znaki na ulicach muszą zostać umieszczone w odległości 0,5-2 m od krawędzi jezdni. Jeśli chodzi o ich wysokość, to dolna krawędź znaku powinna być z reguły umieszczona min. 2 m od poziomu drogi, jeśli zaś znak stoi w obszarze zabudowanym na chodniku, to wówczas wartość ta wzrasta do 2,2 m.
Źródło: korkowo.pl
ll/moto.wp.pl