Trwa ładowanie...
d2wuta6

Zimowe pułapki czyhające na kierowców

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zimowe pułapki czyhające na kierowców
(Materiały prasowe)
d2wuta6

Zima jest wielkim drogowym testem dla zmotoryzowanych. Przedstawiamy elementy, na które trzeba uważać w tej porze roku aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz chronić - zdrowie, nerwy oraz portfel.

W okresie zimowym przybywa obowiązków - przekonał się o tym każdy, kto rano stanął przed koniecznością odśnieżania samochodu a spieszył się do pracy. Usuwanie lodu i śniegu nie należy do specjalnie przyjemnych czynności - w tym zakresie pomocne mogą okazać się skrobaczki z wbudowaną rękawicą ochronną, które kosztują od 6 zł wzwyż. Czynności związanych z usuwaniem śniegu i lodu lepiej nie zaniedbywać - raz, że to niebezpieczne, dwa - sprzeczne z przepisami. Jeśli samochodowy "bałwanek" spowoduje zagrożenie w bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierowca musi przygotować się nawet na 500 zł kary.

Co prawda w Polsce opony zimowe nie są obowiązkowe, jednak względy bezpieczeństwa przemawiają za ich stosowaniem. Przy szczególnie trudnych warunkach rogowych niektórzy kierowcy decydują się na założenie na koła łańcuchów przeciwślizgowych. Trzeba jednak pamiętać, że ich stosowanie dopuszcza się tylko na drodze pokrytej śniegiem - w przeciwnym razie kierowcy grozi 100-złotowy mandat. Warto zaznaczyć, że istnieje znak drogowy (C-18), który nakazuje prowadzącym nałożenie łańcuchów na minimum dwóch kołach napędowych.

 (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
((fot. PAP/Andrzej Grygiel))

Kierowcy powinni zwrócić uwagę na jeszcze dwie rzeczy - stan techniczny pojazdu oraz swoje umiejętności. Niskie temperatury i opady sprzyjają usterkom. Zimą pomoc drogowa najczęściej wzywana jest do awarii akumulatora (25 proc.), natomiast 21 proc. wezwań ma podłoże w silniku. Nic nie zastąpi też codziennej troski właściciela o pojazd, dokonywania czynności pielęgnacyjnych, monitorowania poziomu płynów oraz stanu wycieraczek.

d2wuta6

Zmotoryzowani, którym przychodzi jeździć w trudnych warunkach powinni też rozsądnie oceniać swoje możliwości i oszczędnie dociskać pedał gazu. Nawet pozornie gładka jezdnia może być oszroniona. Wpaść w poślizg łatwo, wyjść z niego cało dużo trudniej. W czasie intensywnych opadów śniegu maleje widoczność znaków, zwłaszcza tych poziomych. Prowadzenie pojazdu w takich warunkach wymaga szczególnej ostrożności.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

Łańcuchy śniegowe w niskich cenach. Kliknij i sprawdź najpopularniejsze oferty!Łańcuchy śniegowe w niskich cenach. Kliknij i sprawdź najpopularniejsze oferty!

d2wuta6

Podziel się opinią

Share
d2wuta6
d2wuta6
Więcej tematów