Trwa ładowanie...
d29jg4v

Zima w pełni, czy wystarczy pieniędzy na odśnieżanie?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zima w pełni, czy wystarczy pieniędzy na odśnieżanie?
d29jg4v

Jak zwykle nie wszyscy kierowcy byli przygotowani. Zima zaatakowała 29 listopada (czyli jeszcze jesienią), a intensywne opady śniegu spowodowały zamieszanie na drogach całego kraju.

(fot. Auto Świat/autoswiat.pl)

Zimową mobilizację zainaugurowano już 15 października, a na wielu odcinkach przygotowania rozpoczęto już pod koniec wakacji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad była przygotowana na konieczność odśnieżania 17 tys. dróg krajowych. Do akcji zimowego utrzymania najważniejszych szlaków.

d29jg4v

A w całym kraju przygotowano 2147 pługów, 158 pługów wirnikowych, 986 solarek, 348 pługopiaskarek i 121 piaskarek. Wzdłuż dróg krajowych ustawiono 1277 zasłon przeciwśnieżnych, a do dyspozycji sprzętu specjalistycznego zgromadzono 385 tys. ton soli drogowej, 120 tys. ton środków poprawiających szorstkość dróg i 5,9 tys. ton chlorku wapnia. Na działania związane z zimowym utrzymaniem zaplanowano wydatki w wysokości około 361 mln zł, czego do końca grudnia 2010 roku wykorzystanych zostanie 105 mln zł.

(fot. Auto Świat/autoswiat.pl)

Mamy za sobą pierwszy tydzień zimowej akcji na drogach. Wielu kierowców zlekceważyło wcześniejsze prognozy i nie przygotowało się do zimy. Dotyczy to przede wszystkim wymiany opon na zimowe. Zatory tworzyli kierowcy ciężarówek, którzy nie stosowali się do zalecanych objazdów. Wciąż tylko nieznaczny procent kierowców w czasie intensywnych opadów śniegu korzysta z komunikacji miejskiej. Każdy liczy, że jakoś tam dojedzie i będzie miał gdzie zaparkować swój pojazd.

Przez kilka dni dojazdy do pracy oznaczały wielogodzinne oczekiwanie w korkach. Funkcjonowanie komunikacji miejskiej często utrudniały pojazdy blokujące buspasy, a nawet parkujące na torach tramwajowych. W niektórych miastach, m.in. w Krakowie, na okres zimowego kataklizmu wprowadzono możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej oraz darmowych parkingów.

(fot. Auto Świat/autoswiat.pl)

Duże ośrodki miejskie na likwidację skutków ataku zimy przeznaczą 7-10 proc. swoich budżetów. Większość pochłoną koszty pracy. W tym roku te wydatki będą mniejsze. Dla przykładu Warszawa, która przed rokiem wydała 101 mln zł, na ten sezon zaplanowała 95 mln zł. O 2 mln zł mniej, niż rok temu, czyli 29 mln zł, zaplanował Kraków, 25 mln zł Poznań, a 17 mln zł Wrocław. Samorządy zlecają prace zewnętrznym firmom.

d29jg4v

Normą jest tzw. drugi standard utrzymania zimowego, który wymaga, aby 4 godz. po ustaniu opadów wszystkie główne drogi miały już czarną nawierzchnię, a pozostałe po 8-12 godz. Wszystkie pracujące na krajowych drogach pługi, piaskarki i solarki na bieżąco monitorowane są przez centralę w Warszawie. Na elektronicznych mapach każdy kilometr drogi, na której nie występują utrudnienia, oznaczany jest kolorem zielonym, odcinki z utrudnionymi warunkami jazdy - kolorem żółtym, a czarnym trasy nieprzejezdne. GDDKiA może obecnie bez opóźnień podawać komunikaty o sytuacji w kraju. Póki co sytuacja jest opanowana.

Polecamy na Autoswiat.pl: Myślisz, że umiesz jeździć zimą? Mylisz się...

d29jg4v

Podziel się opinią

Share

d29jg4v

d29jg4v