Trwa ładowanie...

Zakup używanego samochodu z zagranicy

Zakup używanego samochodu z zagranicyŹródło: PAP/Lech Muszyński
dsd1q5n
dsd1q5n

| [

]( http://kancelarie.krakow.pl ) |
| --- | *Wiele osób decyduje się na zakup używanego samochodu pochodzącego z krajów UE. Jednym z głównych przyczyn, pomimo zmieniającej się specyfiki rynkowej, pozostają ciągle niższa cena takich pojazdów, a także powszechny pogląd, iż samochody sprowadzane z zagranicy, pomimo sporego przebiegu, pozostają w lepszej kondycji technicznej niż te użytkowane na polskich drogach. Przemawiają do nas takie względy jak wysoka jakość nawierzchni na zagranicznych drogach czy reguła serwisowania samochodów przez naszych zachodnich sąsiadów w autoryzowanych punktach. Jak jednak, po przywiezieniu wymarzonego auta, nie przegrać walki z polską machiną urzędniczą? *

Umowa sprzedaży

Dla zabezpieczenia interesów obu stron transakcji niezbędnym jest sporządzenie odpowiedniej umowy sprzedaży samochodu. Należy pamiętać, iż stanowi ona nie tylko dowód zakupu, ale przede wszystkim podstawę do dochodzenia ewentualnych roszczeń, na przykład w sytuacji gdy okaże się, że samochód ma wady. Podstawowymi elementami umowy powinno być określenie stron, przedmiotu umowy (dokładny opis samochodu) oraz ceny zakupu. Przed dokonaniem transakcji należy dopilnować, aby umowa sporządzona została w dwóch wersjach językowych, co uchroni nas przed koniecznością tłumaczenia dokumentu przy rejestrowaniu pojazdu w Polsce. Koszt tłumaczenia umowy przez tłumacza przysięgłego, zależnie od jej objętości sięgać może od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych.

dsd1q5n

Rejestracja samochodu w Polsce

Należy pamiętać, iż zgodnie z art. 71 ust. 7 Prawa o ruchu drogowym, właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest zobowiązany do jego zarejestrowania na terytorium Polski w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia.
Rejestracja pojazdu następuje w oparciu o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Wniosek o rejestrację (często do pobrania na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy) wraz z niezbędnymi dokumentami składa się w odpowiednim wydziale komunikacji. Należy pamiętać, iż w zależności od specyfiki prowadzenia rejestru pojazdów oraz indywidualnych regulacji w danym kraju, z którego chcemy sprowadzić auto, wymagane do legalnej rejestracji dokumenty mogą się różnić. Przede wszystkim w urzędzie należy przedstawić wskazaną już umowę, na podstawie której został nabyty pojazd. Ponadto potrzebny będzie dowód rejestracyjny pojazdu (w zależności od wzoru obowiązującego w kraju pochodzenia samochodu), tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, jeżeli jest wymagane, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy, zaświadczenie potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług lub brak takiego obowiązku.

(fot. Marek Wieliński)
Źródło: (fot. Marek Wieliński)

Kontrola techniczna pojazdu

Regulacje dotyczące konieczności przeprowadzania stosownych badań technicznych przy procesie rejestracji pojazdu zakupionego poza granicami kraju w ostatnim czasie uległy zmianie. Na mocy obecnych przepisów sprowadzany samochód przed rejestracją w kraju nie musi przechodzić badania technicznego, o ile z przedstawionych w urzędzie dokumentów wynika, iż pojazd posiada aktualne badanie techniczne wykonane w kraju jego pochodzenia, uprawniające go do poruszania się w ruchu drogowym. Dotyczy to pojazdów zakupionych w ramach wewnątrzwspólnotowej swobodnej wymiany towarów. W przypadku zakupu samochodu spoza terytorium UE i EFTA pojazd musi spełniać zgodne z wspólnotową procedurą świadectwo homologacji. W pozostałym przypadkach, tzn. kiedy sprowadzane auto nie spełnia powyższych warunków i nie posiada aktualnego badania stanu technicznego, konieczne jest wykonanie takiego badania w stacji kontroli pojazdów. Badanie takie powinno być przeprowadzone przed złożeniem wniosku o rejestrację w wydziale komunikacji.
Potwierdzenie sprawności samochodu oraz braku przeszkód w uczestniczeniu przez dany pojazd w ruchu drogowym jest niezbędnym elementem w procedurze rejestracji. Koszt takiego badania, obciążający kupującego, zazwyczaj mieści w granicach 100-150 zł.

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Sprawca stłuczki bez OC. Co dalej?

(fot. PAP/Lech Muszyński)
Źródło: (fot. PAP/Lech Muszyński)

Akcyza

Należy pamiętać, iż wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu osobowego podlega opodatkowaniu tzw. akcyzą. Obowiązek jej uiszczenia nie jest zależny od tego, czy sprowadzony pojazd jest nowy, czy używany. Zasadniczo, w sytuacji gdy pojazd nabywany jest poza granicami Polski, obowiązek podatkowy powstaje z dniem przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium innego państwa członkowskiego UE na terytorium naszego kraju. Od tego dnia nabywca samochodu ma 14 dni na złożenie we właściwym urzędzie celnym tzw. deklaracji AKC-U oraz 30 dni na zapłacenie należnego podatku wpłacanego na konto izby celnej, której podlega dany urząd celny.

dsd1q5n

Dla nabywcy pojazdu istotnym jest, że podstawą obliczenia podatku akcyzowego zasadniczo jest cena pojazdu wskazana w umowie (cena w deklaracji musi zostać wskazana w walucie polskiej). Należy jednak pamiętać, iż organ podatkowy może dokonać sprawdzenia ceny podanej w deklaracji i umowie z rzeczywistą średnią rynkową ceną danego pojazdu. Jeżeli podana kwota będzie się znacznie różniła od ceny rynkowej, nabywca pojazdu może zostać wezwany do jej zmiany lub uzasadnienia podanej wartości pojazdu. Zaniechanie odpowiedzi na wezwanie organu podatkowego może skutkować tym, że organ samodzielnie określi wysokość podstawy opodatkowania. Zgodnie z przepisami aktualne stawki akcyzy wynoszą odpowiednio 18,6 proc. podstawy opodatkowania dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm³, oraz 3,1 proc. podstawy opodatkowania dla pozostałych samochodów osobowych.

Zasadniczo w przypadku, gdy nabyty pojazd w ramach obszaru wewnątrzwspólnotowego jest samochodem używanym (a więc nie spełnia definicji nowego środka transportu zgodnie z art. 2 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) oraz nabywca nie jest podatnikiem podatku VAT, nie będzie konieczności uiszczenia tego podatku.

Adw. Anna Kasolik, Karolina Olanin, Kancelaria Prawna Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Sprawca stłuczki bez OC. Co dalej?

tb/

dsd1q5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsd1q5n
Więcej tematów