Trwa ładowanie...

Yamaha prezentuje system AMSAS i przedstawia ambitny cel na 2050 rok

Wypadki motocyklowe bywają tragiczne w skutkach. Yamaha robi wszystko, by ograniczyć liczbę ofiar wśród swoich klientów. Przed 2050 rokiem firma chce osiągnąć zerową śmiertelność wśród użytkowników. Realizację celu wspomoże m.in. system AMSAS.

Testowy motocykl YamahyTestowy motocykl YamahyŹródło: Materiały prasowe, fot: Suzuki Akitoshi
d4ba5rw
d4ba5rw

Po raz pierwszy zaprezentowano go w 2022 roku. Teraz jest testowany i udoskonalany, by docelowo trafić do produkcyjnych maszyn Yamahy. Czym jest AMSAS i jak działa?

Rozwinięcie skomplikowanego skrótu to Advanced Motorcycle Stabilization Assist System (ang. zaawansowany system stabilizacji motocykla). Docelowo rozwiązanie ma zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom i minimalizować ryzyko wywrotki, szczególnie przy niższych prędkościach.

AMSAS wpływa na działanie układu napędowego i kierowniczego, stabilizując pozycję motocykla. Prototyp oparty na platformie YZF-R25 wykorzystuje 6-osiowy moduł pomiarowy IMU i siłowniki sterujące.

d4ba5rw

Pierwszy znajduje się na przednim kole i odpowiada za stabilizację do prędkości 5 km/h. Powyżej tej wartości do gry wkracza drugi siłownik na kierownicy. Dzięki idealnej koordynacji tych dwóch systemów możliwa jest wolna jazda bez ryzyka wywrotki. Nawet, jeśli za kierownicą siedzi totalny amator.

Celem AMSAS jest nie tylko zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, ale i komfortu użytkowników. – Chodzi o stworzenie warunków, w których kierowca może bardziej skoncentrować się na prowadzeniu motocykla i cieszyć się poczuciem jedności z maszyną – wyjaśnia Jun Sakamoto z Yamahy.

Źródło: Materiały prasowe
Yamaha AMSAS

Na razie nie wiadomo, kiedy i w jakim stopniu system zostanie wdrożony w maszynach drogowych. Warto jednak odnotować, że Yamaha rozwija go na zasadzie otwartego patentu, co oznacza, że z wiedzy i doświadczenia Japończyków mogą korzystać także inne marki.

d4ba5rw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ba5rw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj