Trwa ładowanie...
d1ninha

Wypadek za granicą: co robić, by nie stracić pieniędzy?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wypadek za granicą: co robić, by nie stracić pieniędzy?
(PAP/EPA/Vicente Piernagorda)
d1ninha

Kolizja lub wypadek podczas podróży mogą zepsuć każde wakacje. Jeszcze gorzej jest, gdy do zdarzenia dojdzie za granicą. Jak postępować, by towarzystwo ubezpieczeniowe zrekompensowało nam straty?

W razie wypadku za granicą należy sporządzić ze sprawcą wspólne oświadczenie lub wezwać policję, aby ubezpieczyciel miał podstawy do wypłat odszkodowania - mówi mec. Paweł Lewandowski z Kancelarii Radców Prawnych EuCO. - Z naszych obserwacji wynika, że Polacy nie wiedzą, co powinni zrobić, gdy ulegną wypadkowi komunikacyjnemu za granicą lub gdy do wypadku z udziałem cudzoziemca doszło w Polsce.

Jak powiedział prawnik, przede wszystkim należy zebrać dokładne dane sprawcy wypadku, w tym numer rejestracyjny i markę jego pojazdu, numer polisy ubezpieczeniowej i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy też sporządzić wspólne oświadczenie, w którym znajdzie się opis zdarzenia, wskazanie szkód oraz sprawcy. Dodatkowo trzeba w nim zawrzeć numer rejestracyjny i markę pojazdu sprawcy, kraj rejestracji pojazdu sprawcy oraz numer polisy ubezpieczeniowej i nazwę towarzystwa w którym ubezpieczony jest pojazd sprawcy. Warto mieć w samochodzie gotowy druk takiego oświadczenia w języku polskim i angielskim. Taki druk można znaleźć w internecie, między innymi na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Warto również zrobić zdjęcie miejsca zdarzenia i polisy.

d1ninha

W niektórych krajach, np. w Czechach, jeśli nie ma notatki policyjnej informującej o wypadku, ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania. Dlatego zdaniem Lewandowskiego najbezpieczniej zawsze wzywać policję lub spisywać wspólne oświadczenie. Wówczas, zwłaszcza w przypadku dochodzenia praw przed sądem, dysponuje się ważnymi dowodami.

Najprostsza pod względem egzekwowania roszczeń jest sytuacja, gdy do wypadku za granicą dojdzie między dwoma Polakami. Wtedy szkodę należy zgłosić po powrocie do kraju w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Gdy jednak sprawcą jest obywatel kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii, wówczas poszkodowany musi zgłosić szkodę do reprezentanta zagranicznego towarzystwa w Polsce. Pełna lista reprezentantów znajduje się na stronie internetowej PBUK. Jeśli nie dojdzie się do porozumienia z reprezentantem, można złożyć pozew przeciw ubezpieczycielowi. W razie wypadku za granicą właściwe jest prawo miejsca zdarzenia.

Jak bezpiecznie jeździć i zdać egzamin na prawo jazdy!

(fot. PAP/DPA/Marc Müller)

Jeżeli sprawcą wypadku za granicą jest obywatel kraju, który należy do tzw. systemu Zielonej Karty, poszkodowany powinien zgłosić szkodę do Biura Narodowego w kraju zdarzenia. Biuro Narodowe to zawodowa organizacja ubezpieczycieli prowadzących w danym kraju działalność ubezpieczeniową w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów. Biuro Narodowe, zgodnie z wymogami Rekomendacji Genewskiej, jest uznane przez rząd danego państwa i podpisuje odpowiednie umowy z innymi Biurami Narodowymi należącymi do Systemu Zielonej Karty.

d1ninha

Jeśli natomiast do wypadku dojdzie na terenie EOG lub Szwajcarii, ale sprawca jest spoza tego obszaru i nie ma Zielonej Karty, to powinien mieć tzw. ubezpieczenie graniczne. Jego numer i okres ważności spisuje poszkodowany, a następnie kontaktuje się z towarzystwem, które polisę wystawiło.

Najgorzej jest, gdy sprawcą wypadku jest mieszkaniec kraju spoza EOG i sytemu Zielonej Karty. Jako przykład takiej sytuacji można podać wypadek w Egipcie. Dlatego jeśli polski turysta chce wypożyczyć tam samochód, warto, by wcześniej wykupił np. ubezpieczenie ochrony prawnej, które – gdy dojdzie do wypadku - zagwarantuje pomoc lokalnego prawnika. W takich sytuacjach bowiem poszkodowany ma tylko jedną możliwość - zgłoszenie roszczenia do miejscowego ubezpieczyciela i dochodzenie praw w miejscowym sądzie - ostrzegł Lewandowski.

Jeśli wypadek będzie miał miejsce w Polsce z udziałem cudzoziemca, poszkodowany musi sprawdzić na stronie PBUK, czy towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy ma korespondenta na terenie Polski, a następnie się do niego zgłosić. Gdy zagraniczne towarzystwo nie ma reprezentanta w Polsce, należy skontaktować się z najbliższym oddziałem PZU lub Warty - powiedział Lewandowski. Jeśli to się nie uda, sprawę i tak przejmie PBUK - dodał przedstawiciel Kancelarii Radców Prawnych EuCO.

Źródło: PAP

tb/

Jak bezpiecznie jeździć i zdać egzamin na prawo jazdy!

d1ninha

Podziel się opinią

Share

d1ninha

d1ninha