Trwa ładowanie...

Wyjdź zwycięsko z pojedynku z zimą

Wyjdź zwycięsko z pojedynku z zimąŹródło: Materiały prasowe
d2mfzun
d2mfzun

Zima jest trudnym przeciwnikiem - zaskakującym i uciążliwym. Potrafi zaatakować niespodziewanie i trwać długo. Tym, którzy jeszcze nie przygotowali na nią swojego samochodu podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Najbardziej istotną kwestią są opony zimowe. Dają one większe bezpieczeństwo, krótszą drogę hamowanie na lodzie i śniegu oraz zapewniają lepsze prowadzenie. Pamiętajmy, że równie istotny co rodzaj opony jest jej odpowiedni stan. Obowiązujące w Polsce przepisy mówią, że muszą one mieć co najmniej 1,6-milimetrowy bieżnik. Jest to wartość minimalna. Aby ogumienie zimowe gwarantowało swoje pełne właściwości, bieżnik powinien mieć przynajmniej 3-4 mm głębokości.

O akumulatorze często przypominamy sobie wtedy, gdy już jest za późno. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak czekać na taksówkę lub na życzliwego kierowcę, który dzięki podłączeniu kabli rozruchowych pomoże nam uruchomić samochód. Jeśli odpalamy auto na tzw. "krótko" pamiętajmy, by w odpowiedniej kolejności podłączyć kable i nie pomylić biegunów. Najpierw łączymy bieguny dodatnie, a później ujemne. Zdejmujemy je w odwrotnej kolejności - najpierw ujemne, a później dodatnie. Sprawdźmy stan akumulatora - jeśli napięcie ładowania będzie zbyt niskie, podładujmy go. Warto również oczyścić akumulator i klemy, najlepiej za pomocą wazeliny technicznej. Podczas ruszania i jazdy, szczególnie na krótkich odcinkach, starajmy się ograniczać odbiorniki prądu - osłabią one nasz akumulator a na krótkiej trasie nie odzyskamy tej energii.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Bardzo istotny jest też stan zawieszenia. Zniszczone sprężyny powodują, że droga hamowania wydłuża się o 5 proc. Luzy w zawieszeniu i w układzie kierowniczym pogarszają sterowalność. Konieczne jest też sprawdzenie hamulców. Upewnijmy się, że klocki są w dobrej kondycji a siły hamowania pomiędzy osiami rozkładają się równomiernie. Co dwa lata należy też wymienić płyn hamulcowy. W zimie przydadzą się nowe pióra wycieraczek, szczególnie jeśli stare są porwane lub stwardniałe. W ramach profilaktyki wycieraczki można odchylać na noc tak, aby nie przylegały do szyby albo jako "bufora" użyć tektury.

d2mfzun

Sprawne światła zapewnią nam dobrą widoczność. Podczas codziennej eksploatacji pamiętajmy, by regularnie je oczyszczać, a przed sezonem upewnijmy się, że oświetlenie jest sprawne. Jeśli mamy wrażenie, że nie świeci odpowiednio, wyregulujmy je. Badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego mówią, że zaledwie 1 proc. samochodów ma dwa światła spełniające dokładnie kryteria określone przepisami.

Źródło: Szkoła Auto Skoda

ll/moto.wp.pl

d2mfzun
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mfzun
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj