Trwa ładowanie...

Wycięty DPF, cofnięty licznik. Takie auta trafiają na rynek wtórny

Tylko w pierwszej połowie tego roku na sprzedaż wystawiono 1,2 mln samochodów używanych. Większość z nich wymaga sporych inwestycji, by powrócić do akceptowalnego stanu. Najczęściej usterki wynikają z "kreatywności" poprzedniego właściciela.

Wycięty DPF, cofnięty licznik. Takie auta trafiają na rynek wtórnyŹródło: PAP
d1t7m5r
d1t7m5r

Kreatywność ta objawia się przede wszystkim w usuwaniu z samochodów filtrów DPF. Tak przynajmniej twierdzi Karolina Topolova z grupy AAA Auto.

- Sprzedajemy ponad 70 tysięcy aut używanych (…). Niestety ich stan jest na tyle niezadowalający, że zmuszeni jesteśmy odrzucić aż 65-70 proc. - tłumaczy Topolova. Najczęściej powodem odrzucenia przez komis jest właśnie brak filtra DPF.

Rocznie importujemy ponad milion samochodów używanych, a średnia ich wieku ciągle przekracza 11 lat. Polacy dalej często wybierają silniki wysokoprężne, które może i odwdzięczają się niskim zużyciem paliwa, lecz wymagają droższego serwisu oraz specyficznych warunków użytkowania. Nie lubią ciągłej jazdy w mieście na krótkich odcinkach. Wtedy właśnie zapycha się filtr DPF, którego pozbywają się kierowcy. Regenerowany element – w zależności od auta – kosztuje nawet kilka tys. zł. Taniej jest go po prostu wyciąć.

Korekta licznika w nowych autach jest wyjątkowo prosta Fotolia
Korekta licznika w nowych autach jest wyjątkowo prosta Źródło: Fotolia

Jeśli 70 proc. aut jest w złym stanie, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że wymarzony samochód jest wrakiem. Takie pojazdy pojawiają się w ogłoszeniach częściej, niż te, które wymagają jedynie serwisu klimatyzacji. Kolejne pozycje na liście grzechów to próba sprzedaży aut z cofniętym licznikiem, a także egzemplarze popowodziowe (co przekłada się na problemy z elektryką), po poważnych wypadkach czy złożone z części różnych samochodów.

d1t7m5r

W tym wypadku warto zainteresować się stroną internetową resortu infrastruktury, który oferuje usługę o nazwie "historia pojazdu", gdzie znajdziemy dokładnie zarejestrowany przebieg i zapiski diagnosty dokonywane podczas corocznego przeglądu.

Samo cofnięcie licznika jest ostatnio na celowniku resortu sprawiedliwości, który planuje penalizację jakichkolwiek korekt przebiegu aut. Kara ma dotykać zarówno mechanika, jak i osobę zlecającą usługę. Będzie mogła ona wynieść nawet 5 lat, lecz przepis już teraz wydaje się martwy. Obecnie za oszustwo (w celu osiągnięcia korzyści majątkowej) kara sięga 8 lat. Wystarczyłoby więc egzekwować jedno prawo, a nie tworzyć kolejne.

Przepisy na pewno nie obejmują kolejnych pozycji z listy najczęściej napotkanych usterek. Nieprawidłowo działające skrzynie biegów wynikają z zaawansowania konstrukcji dwusprzęgłowych, które nie lubią gwałtownych przyspieszeń i ruszania pod górę. Serwis jest drogi i w niektórych przypadkach może przekroczyć wartość kupowanego auta. Warto też zwrócić uwagę na sprzęgło – problemy z tym elementem także znajdują się w pierwszej dziesiątce najczęściej odnotowywanych usterek.

Listę zamyka niedziałająca klimatyzacja. Nie daj się nabrać na ogłoszenia twierdzące, że "klima" jest wyłącznie "do nabicia". Uzupełnienie czynnika z roku na rok jest coraz droższe, a jego brak może maskować większe awarie – niesprawność kompresora czy nieszczelność całego układu.

d1t7m5r

By w ogóle dociekać swoich praw po zakupie, trzeba być uważnym już podczas podpisywania umowy. Handlarze często korzystają z umowy "na niemca". Nie są oni właścicielami pojazdu, jedynie podstawiają umowę z poprzednim kierowcą. Podpisanie takiego blankietu to już proszenie się o kłopoty. Nie tylko sprzedawca umywa ręce, ale i jesteśmy zamieszani w fałszowanie dokumentów. Grozi za to nawet 5 lat pozbawienia wolności

d1t7m5r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t7m5r
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj