Trwa ładowanie...

Wsiadasz do samochodu, a tam cztery pedały? Zobacz, do czego służy ten dodatkowy

Wszystkie auta mają dwa lub trzy podstawowe pedały – zależy to od rodzaju skrzyni biegów. Zdarzają się jednak modele, w których producenci instalują jeden dodatkowy i wcale nie mamy tutaj na myśli samochodów służących do nauki jazdy. Co robi ten element?

Wsiadasz do samochodu, a tam cztery pedały? Zobacz, do czego służy ten dodatkowyŹródło: Materiały prasowe, fot: Mercedes-Benz
d79w3bp
d79w3bp

Odpowiada za obsługę hamulca postojowego, zwanego popularnie "ręcznym". W większości aut, by go użyć, należy pociągnąć za dźwignię lub nacisnąć przycisk. Tutaj robi się to po prostu stopą. Można zauważyć, że ten dodatkowy pedał działa nieco inaczej od pozostałych.

Rozwiązanie, o którym mowa, jest niezwykle popularne np. w modelach amerykańskich producentów. W Europie jeszcze niedawno stosował je chociażby Mercedes-Benz, lecz obecnie od niego odchodzi. Zasada działania tego hamulca jest taka sama, jak w przypadku zwykłego "ręcznego".

Dzisiaj jego miejsce – tak samo jak tradycyjnej dźwigni – zajmują elektryczne hamulce postojowe. Mają wiele zalet, a jedyną wadą, o której się mówi, są potencjalne problemy w zimie. Ważne jednak, że taki hamulec uaktywnia się sam, nie ma też ryzyka zbyt słabego zaciągnięcia go.

d79w3bp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d79w3bp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj