Trwa ładowanie...

Wideorejestrator jazdy. Przyda się trzecie oko w samochodzie

Podczas niektórych groźnych sytuacji na drodze trudno ustalić winnego. Sprawca kolizji nie zawsze przyjmuje swoją winę do wiadomości, co może rodzić problemy. Dlatego warto mieć dowód w postaci nagrania zdarzenia, który pozwoli wyjść z sytuacji obronną ręką.

Wideorejestrator jazdy. Przyda się trzecie oko w samochodzieŹródło: Shutterstock.com
d3yfj27
d3yfj27

Dobry wideorejestrator nie jest tani, ale jeśli dobrze zastanowisz się nad tym, jakiego rodzaju sprzęt jest ci potrzebny, możesz sporo zaoszczędzić. Warto kierować się czymś więcej niż tylko ceną.

Jakość i długość nagrywania

Te dwa parametry są od siebie częściowo zależne. Dobrej jakości kamera samochodowa nagrywa obraz w jakości Full HD 1080p, natomiast tańsze urządzenia oferują nagrywanie w rozdzielczości HD 920p. Kamery przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników nagrywają obraz w jakości 4k, jednak takie nagrania zajmują bardzo dużo pamięci urządzenia. Jeżeli więc wybierzesz kamerę o wysokiej rozdzielczości nagrywania i niewielkiej pojemności, może się okazać, że nagranie z biegiem czasu zacznie się "nadpisywać".

Poza jakością dobrze będzie zwrócić uwagę na płynność nagrywania. Nierzadko zdarza się, że nagrania kamer z dobrą rozdzielczością są poszatkowane niczym pokaz slajdów. Pamiętaj, że sytuacja na drodze może zmienić się bardzo szybko, szczególnie przy jeździe z dużą prędkością, natomiast dobrej jakości kamera powinna umieć uchwycić wszystkie istotne momenty.

Kamera samochodowa przyda się nie tylko podczas kolizji Shutterstock.com
Kamera samochodowa przyda się nie tylko podczas kolizji Źródło: Shutterstock.com

Miej oczy dookoła głowy

Ten parametr jest często pomijany przy zakupie sprzętu. Ograniczone pole widzenia nie pozwala dostatecznie dobrze ocenić sytuacji na drodze. Tymczasem, aby nagranie było wartościowe, powinno uwieczniać oba pasy jezdni. Optymalnie szeroki kąt nagrywania wynosi około 140–170 st. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre wideorejestratory mogą pełnić funkcję pomocnika podczas jazdy. Urządzenia mogą monitorować, czy kierowca nie przekracza bezpiecznej prędkości, ostrzegać przed przeszkodami na drodze czy niekontrolowaną zmianą pasa.

Kamera do jazdy nocnej

Jesienią i zimą trzeba również zwrócić uwagę na to, jak sprzęt radzi sobie z nagrywaniem po zachodzie słońca. Wszystko zależy od wielkości matrycy, którą dysponuje sprzęt, a właściwie od wielkości światłoczułych pikseli. Jeśli będą zbyt małe, może się okazać, że przy filmowaniu ciemniejszej scenerii na wyświetlaczu pojawi się charakterystyczna "kasza", a nagranie będzie przymglone i niewyraźne. Dlatego kierowcy, którym często zdarza się wracać po zmroku, powinni zwrócić większą uwagę na matrycę sprzętu niż na liczbę megapikseli, które oferuje wideorejestrator. Równie ważnym parametrem jest jakość przysłony określana smbolem f/a.b. Im mniejsza wartość, tym bardziej wyraźny obraz, warto więc wybierać rejestratory z przysłoną f/1.6 lub f/1.4.

Dobrej jakości kamerka umożliwi ci dokładne zarejestrowanie wszystkich zdarzeń, które prowadzą do kolizji. Przydadzą się szczególnie w sytuacjach, gdy trudno o świadków zdarzenia. Dodatkowo niektóre modele umożliwiają rejestrowanie prędkości poruszania się pojazdu, co może się przydać na przykład wtedy, gdy wadliwy fotoradar poda błędny odczyt i policja będzie chciała wystawić za niego mandat.

d3yfj27
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yfj27
Więcej tematów