Trwa ładowanie...

Warto mieć drogowe postanowienia noworoczne

Warto mieć drogowe postanowienia noworoczneŹródło: Materiały prasowe
d1n48ni
d1n48ni

Początek roku jest dobrym czasem, żeby zastanowić się, co jako kierowcy możemy zmienić, aby za kierownicą czuć się pewniej i jak najlepiej wpłynąć na płynność oraz bezpieczeństwo ruchu.

Wielu kierowców stale przekraczających prędkość postanawia sobie, że w końcu zacznie stosować się do ograniczeń. Tymczasem rzeczywistość bywa inna i znajdują sobie oni wymówki, aby móc jechać szybciej niż określają to przepisy - spieszymy się do pracy, szkoły, na spotkanie. To bardzo niebezpieczne zwłaszcza w terenie zabudowanym, gdzie niezastosowanie się do ograniczeń prędkości może skutkować potrąceniem pieszego bądź rowerzysty. Zachowajmy rozsądek i prowadźmy tak, żeby móc odpowiednio zareagować w każdej sytuacji.

Gdyby wszyscy zmotoryzowani stosowali się do ograniczeń prędkości, liczba rannych i poszkodowanych w wypadkach mogłaby być niższa nawet o 25-30 proc. Niestety, ok. 40-50 proc. kierowców przekracza dozwoloną prędkość. W Polsce, jak wynika z danych policji oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to właśnie nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków i w samym 2013 roku było ich aż 8 276.

Jazda po mieście wymaga od nas niekiedy dużej dozy cierpliwości. Gdy zaczynamy dzień od stania w korku, kiedy chcemy wyprzedzić jadące dużo wolniej samochody, rowerzystę czy autobus, a nie pozwala nam na to sznur samochodów z naprzeciwka, wtedy pojawia się stres i zdenerwowanie. W takich sytuacjach wielu kierowcom brakuje cierpliwości i opanowania, skutkiem czego nierozsądnie wyprzedzają w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych – na zakręcie, na wzniesieniu, czy na skrzyżowaniu. Spróbujmy wykazać się większą cierpliwością w takich okolicznościach. Z wyprzedzaniem poczekajmy do momentu, w którym mamy pewność, że będzie ono bezpieczne i nie wymusimy na nikim pierwszeństwa, a stojąc w korku zamiast się denerwować, obserwujmy uważnie, co się dzieje na drodze.

Znaki drogowe są ważnym elementem ruchu drogowego, który z powodu brawury lub rutyny bywa często lekceważony przez kierowców. Tymczasem warto stosować się do znaków nie tylko dlatego, żeby uniknąć mandatów, punktów karnych, czy nawet utraty prawa jazdy, ale przede wszystkim, żeby zachować bezpieczeństwo i płynność ruchu. Postarajmy się aktywnie szukać znaków, nauczmy się prawidłowo je odczytywać i w efekcie do nich stosować. Niestety nie zawsze potrafimy dobrze ocenić sytuację na drodze. Pewnych rzeczy nie wiemy i nie widzimy, wobec tego musimy zaufać sygnalizacji poziomej i pionowej, to ona informuje i ostrzega nas przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

d1n48ni
(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Pamiętajmy, aby zawsze mieć na uwadze innych uczestników ruchu. Spróbujmy wykazać się uprzejmością wobec innych kierowców, motocyklistów, rowerzystów, pieszych. Płynna i bezpieczna jazda jest także wynikiem stosowania się do panującej kultury jazdy. Jeśli widzimy, że sąsiedni pas się kończy i kierowca jadący nim pasem włącza kierunkowskaz, wpuśćmy go. Jazda „na suwak” zdecydowanie upłynnia ruch i sprawia, że na drodze nie tworzą się zatory.

Dodatkowo parkując myślmy o tym, aby zmieścić się na wyznaczonym miejscu, tak aby nie utrudniać parkowania innym kierowcom. Zwracajmy szczególną uwagę na przejścia dla pieszych oraz ścieżki rowerowe krzyżujące się z drogami. Przejeżdżając, zmniejszmy prędkość i upewnijmy się, że na drodze nie ma żadnego pieszego albo rowerzysty. Chwila nieuwagi wystarczy, żeby spowodować wypadek z ich udziałem.

d1n48ni

W 2013 roku za korzystanie z telefonu podczas jazdy ukarano mandatami aż 89 143 kierowców. To ponad trzykrotnie więcej niż w roku 2012. Jak widać problem jest coraz bardziej powszechny. Jeśli podczas jazdy musimy rozmawiać przez telefon, dla bezpieczeństwa swojego i innych zamontujmy sobie zestaw głośnomówiący albo słuchawkę z technologią Bluetooth. Trzymanie w jednej ręce telefonu znacznie uniemożliwia wykonanie jakichkolwiek manewrów i szybką reakcję w razie niebezpieczeństwa.

Samochody jako pojazdy mechaniczne wymagają dbałości i regularnych przeglądów. Dzięki nim możemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci awarii, uszkodzeń, a nawet kolizji czy wypadków. Pamiętajmy zatem o tym, aby serwisować swój samochód i nie odkładać napraw zużytych części na później. Od tego może zależeć bezpieczeństwo twoje i innych uczestników ruchu. Dodatkowo sprawdzajmy co jakiś czas oświetlenie oraz poziom ciśnienia w oponach. Nie zapominajmy także o regularnym myciu i woskowaniu karoserii oraz zabezpieczeniu podwozia. Te elementy zwłaszcza w okresie zimowym są podatne na uszkodzenia i rdzewienie.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj