Trwa ładowanie...

Uważaj na jakim parkingu zostawiasz samochód

Uważaj na jakim parkingu zostawiasz samochódŹródło: zdjęcie producenta
d1n48ni
d1n48ni

Parking strzeżony często bywa strzeżony tylko z nazwy. Warto więc rozejrzeć się po placu parkingowym, zanim zostawimy tam samochód na wiele godzin lub dni. Podpowiadamy na co należy uważać parkując swój samochód.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Polacy nie odróżniają parkingu strzeżonego od dozorowanego. Skutki niewiedzy mogą skończyć się na odmowie wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu. Tymczasem aż 43 proc. kierowców deklaruje, że często parkuje na parkingu strzeżonym. Jednocześnie 89 proc. nie rozróżnia parkingu dozorowanego od strzeżonego - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród kierowców przez Zakłady Usługowe EZT S.A., firmę dbającą o bezpieczeństwo na parkingach.

Chociaż nie zawsze je lubimy, bo wiążą się ze sporym wydatkiem, to coraz częściej pozostawiamy samochody na parkingach strzeżonych lub dozorowanych. Niestety, w pośpiechu właściciele samochodów rzadko czytają regulaminy parkingów. Tylko 2 proc. kierowców przyznało, że zapoznało się z tablicą informacyjną. Zdaniem specjalistów, to poważny błąd, bo niejednokrotnie zostawiamy samochód tylko w pozornie bezpiecznym miejscu, wyrzucając pieniądze w błoto.

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Źródło: (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

- Zanim zdecydujemy się na zaparkowanie warto zorientować się, jak zabezpieczony jest parking - mówi Przemysław Krawiec, dyrektor pionu usług Zakładów Usługowych EZT S.A. - Parkingi strzeżone mają obowiązek posiadania specjalnej tablicy informacyjnej i po tym je odróżnimy od parkingów dozorowanych. Dobrze również wybrać parking, który oprócz strażnika w budce i szlabanu ma ogrodzenie oraz ochronę poruszającą się po parkingu. Zwłaszcza, jeśli jest to parking na odludziu, mieszczący więcej niż 200 samochodów. Dodatkowo, jeśli jeździmy drogim samochodem, warto poszukać parkingu, który jest monitorowany systemem kamer. Tego typu parkingi również oznaczone są specjalnym znakiem "obiekt monitorowany" lub "teren monitorowany".

d1n48ni

Ale nie tylko wyposażenie parkingu jest istotne, także rozróżnienie parkingu strzeżonego od dozorowanego. Z tym jednak kierowcy mają poważny problem. Parking strzeżony jest gwarancją, że samochód wróci do nas nienaruszony. A nawet, jeśli zostanie skradziony lub uszkodzony, to właściciel parkingu, któremu oddaliśmy samochód na przechowanie, ponosi odpowiedzialność za szkodę, możemy wiec zażądać odszkodowania. Tej odpowiedzialności nie ma w przypadku parkingów dozorowanych. Tam nie oddajemy samochodu na przechowanie, tylko najmujemy powierzchnię, na której stawiamy samochód. Nawet, jeśli parking taki posiada ochronę i jest ogrodzony, to w przypadku kradzieży możemy mieć problem z wypłatą odszkodowania.

Nic więc dziwnego, że właściciele parkingów strzeżonych, w obawie przed pozwami kierowców zaostrzają ochronę. Tylko w I półroczu 2011 roku doszło do 3225 kradzieży samochodów z parkingów, w tym z tych strzeżonych. Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że 113 kradzieży dokonano na parkingach przy centrach handlowych. Prawdziwą plagą jest również kradzież benzyny. Na parkingach strzeżonych giną także radia, lusterka, opony i felgi. Zdaniem ekspertów winne temu są słabe zabezpieczenia, chociaż w ostatnich latach widać poprawę.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

W Polsce, co roku rośnie liczba parkingów stosujących systemy wizyjne, dziś spotykamy je zarówno na parkingach strzeżonych (np. w centrach handlowych), ale także coraz częściej na placach parkingowych w centrach dużych miast i parkingach podziemnych w biurowcach. Właściciele parkingów strzeżonych najczęściej decydują się na montaż kamer, które 24 godziny na dobę rejestrują ruch na parkingu, zarówno przy bramie wjazdowej, jak również na płycie parkingu. Tego typu zapis z kamer przemysłowych często jest wykorzystywany jako dowód w przypadku kradzieży lub szkody. Zabezpiecza on zarówno właścicieli samochodów, jak i właścicieli parkingów.

d1n48ni

Na parkingach strzeżonych zaczynają pojawiać się także patrole ochrony. Właściciele parkingów coraz częściej wynajmują profesjonalne firmy ochroniarskie, które kompleksowo dbają o bezpieczeństwo samochodów, tzn. od systemu monitoringu, po działania grupy interwencyjnej w przypadku próby kradzieży, napadu czy bójki na parkingu.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

I chociaż dużo się zmienia, to wiele parkingów wciąż nie dba o bezpieczeństwo parkujących samochodów. W każdym z dużych miast Polski znajduje się kilkadziesiąt prywatnych, strzeżonych parkingów. Odciążają one pobocza, dla wielu właścicieli samochodów, zwłaszcza drogich aut, są także jedynym miejscem, w którym mogą bezpiecznie przechować swoje auto. Niestety, wiele parkingów w centrach miast jest słabo zabezpieczonych na wypadek kradzieży. O bezpieczeństwo samochodów najczęściej dba jeden ochroniarz, który odpowiada także za wpuszczanie samochodów na parking. Również ogrodzenia wielu z nich pozostawiają wiele do życzenia. Wciąż spotyka się parkingi strzeżone, które zamiast solidnego płotu, mają prowizorycznie zawieszoną taśmę odgradzającą.

Tę prowizorkę widzą kierowcy. Dziś nieco ponad połowa, bo 54 proc. przekonanych jest o tym, że parkingi strzeżone są naprawdę bezpieczne. Z sondy EZT S.A. wynika, że najczęściej parkując na nich kierowcy obawiają się nie kradzieży samego samochodu (32 proc.), a kradzieży części (te wskazuje 42 proc. badanych).

sj/mw/mw

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj