Trwa ładowanie...
d1zbz7b

Toyota Safety Sense: bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Toyota Safety Sense: bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
(Materiały prasowe)
d1zbz7b

Wszystkie modele Toyoty sprzedawane na polskim rynku będą mogły być wyposażone w pakiet bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. Składa się on z pięciu różnych systemów.

Działanie układów jest oparte na współpracy kamery z laserem lub z radarem, co zapewnia duży zasięg oraz wysoką precyzję. Kamera służy do rozpoznawania samochodów, pionowych i poziomych znaków drogowych oraz przednich lub tylnych świateł w zasięgu do 100 m. Laser mierzy odległość od poprzedzającego samochodu i ustala względną prędkość w zasięgu 10-15 m, zaś radar w zasięgu 100-200 m.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
W skład Toyota Safety Sense wchodzi system wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzeniem. Ostrzega on kierowcę sygnałem dźwiękowym i świetlnym w sytuacji zagrożenia kolizją z innym pojazdem. Jeśli w nagłej sytuacji kierowca naciśnie pedał hamulca zbyt słabo, układ wzmocni siłę hamowania, by uniknąć zderzenia lub złagodzić jego skutki. W przypadku gdy kierowca nie zacznie hamować pomimo ryzyka zderzenia, system automatycznie rozpocznie hamowanie. Pre-Collision System wyposażony w radar ma dodatkową funkcję zapobiegania zderzeniom z pieszym.

(fot. Materiały prasowe)

Pakiet składa się także z układów ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu oraz rozpoznawania znaków drogowych. Pierwszy wykrywa białe i żółte oznakowanie poziome na drodze. Kiedy pojazd zaczyna opuszczać swój pas ruchu bez włączonego kierunkowskazu, system ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym i świetlnym. Drugi rozpoznaje wybrane znaki drogowe (m. in. ograniczenia prędkości, koniec ograniczenia prędkości czy zakaz wyprzedzania) i wyświetla je na kolorowym ekranie na desce rozdzielczej.

d1zbz7b

Toyota w świetnych cenach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę!

(fot. Materiały prasowe)

Kolejnymi elementami pakietu są automatyczne światła drogowe i aktywny tempomat. Światła te mają za zadanie zapewnić maksymalną możliwą widoczność w trakcie jazdy w nocy. Wykorzystując kamerę, system wykrywa światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i tylne reflektory samochodów poprzedzających. Jeśli przed samochodem są inne pojazdy, system przełącza światła drogowe na mijania. Gdy pojazdy znikną z pola widzenia kamery, system przełącza światła z powrotem na drogowe. Tempomat natomiast dostosowuje prędkość samochodu do prędkości poprzedzającego pojazdu, jeśli jest ona mniejsza niż prędkość ustawiona przez kierowcę. Gdy poprzedzający pojazd przyspieszy bądź zmieni pas, samochód wróci do ustalonej prędkości.

Toyota Safety Sense oficjalnie zadebiutuje w połowie czerwca podczas premiery nowej generacji modelu Avensis. W następnych miesiącach pakiet będzie wprowadzany do kolejnych aut, by do końca 2016 r. znalazł się w każdym osobowym modelu Toyoty. W 2017 r. zostaną w niego wyposażone terenówki – Land Cruiser 150 oraz Hilux. Cena Toyota Safety Sense ma wynosić mniej więcej tyle, ile kosztuje dopłata za lakier metalizowany. Szacuje się, że 70 proc. sprzedawanych na rynku polskim samochodów Toyoty będzie wyposażanych w ten pakiet.

d1zbz7b

Przedpremierowy pokaz możliwości Toyota Safety Sense odbędzie się podczas Pikniku Naukowego w Warszawie (9 maja br.) na błoniach Stadionu Narodowego. Gościem specjalnym będzie Włodzimierz Zientarski, który poprowadzi wirtualną wycieczkę po ulicach stolicy, przybliżając zasady działania systemów bezpieczeństwa.

Źródło: Toyota

ll/moto.wp.pl

Toyota w świetnych cenach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę!

d1zbz7b

Podziel się opinią

Share

d1zbz7b

d1zbz7b