Trwa ładowanie...

Toyota Celica wróci do oferty?

Największy koncern motoryzacyjny świata wypełnił w amerykańskim urzędzie patentowym dokumenty dotyczące zastrzeżenia nazwy Celica. Co to oznacza?

Toyota Celica wróci do oferty?Źródło: Materiały prasowe
d28szw9
d28szw9

Toyota Celica to model, którego żadnemu wielbicielowi motoryzacji nie trzeba przedstawiać. Produkowany od 1970 roku samochód powstał jako alternatywa dla popularnych na amerykańskim rynku pony carów. Zgodnie z tą filozofią - umiarkowana moc i napęd na tylną oś, a także wygląd charakterystyczny dla produktów z USA - powstały trzy generacje modelu. Wraz z nastaniem czwartej generacji, w 1985 roku, Celica stała się samochodem globalnym, a przy okazji straciła opcję RWD. Historia modelu skończyła się w 2006 roku, wraz z odejściem samochodu VII generacji.

Celica na przestrzeni lat zyskała wierne grono zwolenników za sprawą bardzo dobrych własności jezdnych, ciekawego wyglądu i sukcesów sportowych. Dość przypomnieć, że na rajdówkach zbudowanych w oparciu o Celicę swoje tryumfy święcili tacy zawodnicy jak Juha Kannkunen, Didier Auriol czy Carlos Sainz, a Krzysztof Hołowczyc w Celice sięgnął po tytuł wicemistrza Europy w 1995 roku.

Oczywiście możliwe, że Toyota wypełniła wniosek w amerykańskim urzędzie patentowym tylko po to, by zachować prawo do nazwy modelu. Z drugiej strony wydaje się, że sięgnięcie do pięknej karty historii marki byłoby strzałem w dziesiątkę. Jaka mogłaby być nowa Celica? Z jednej strony możliwe, że byłaby bardziej sportową alternatywą dla modelu GT-86. Niewykluczone jednak, że zamiast mocnego benzynowca i napędu na tylną oś do nowego auta mógłby trafić układ hybrydowy, a elektryczne silniki zapewniłyby napęd na wszystkie koła. Czas pokaże, która z tych możliwości okaże się prawdą.

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj