Trwa ładowanie...
holderName

Szwajcarska firma pomoże w budowie największej fabryki baterii samochodowych w Europie

Szwajcarska firma ABB weźmie udział w projekcie Northvolt, który zakłada budowę w Szwecji największej w Europie fabryki baterii litowo-jonowych - informuje we wtorek agencja Reutera. Zakład ma sprostać oczekiwanemu zapotrzebowaniu na akumulatory samochodowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szwajcarska firma pomoże w budowie największej fabryki baterii samochodowych w Europie
(WP.PL, Fot: Tomasz Budzik)
holderName

Dawny kierownik Tesli Peter Carlsson tłumaczy, że Northvolt chce, aby szwedzka fabryka baterii stanowiła konkurencję dla zakładów Gigafactory, jaką w stanie Nevada w zachodniej części USA buduje amerykański koncern. Zakłady w Szwecji mają osiągnąć pełną moc produkcyjną w 2023 roku.

W ramach porozumienia ABB będzie zajmować się dostawami komponentów, partnerstwem technologicznym i pomocą w rozwoju produktu. ABB Technology Ventures (ATV) będzie też wspierać wstępną fazę projektu i pomagać przy pierwszych inwestycjach - czytamy w oświadczeniu. Szwedzka fabryka baterii litowo-jonowych ma rozpocząć produkcję w 2020 roku. Linia pokazowa zostanie uruchomiona rok wcześniej - podaje ABB.

Wcześniej szwajcarska firma informowała, że dostarczy 117 stacji ładowania samochodów elektrycznych do Niemiec.

holderName

W związku z zataczającą coraz szersze kręgi aferą dotyczącą silników Diesla i manipulacji wynikami emisji spalin szacuje się, że stopniowo rosnąć będzie popularność samochodów elektrycznych. W związku z tym zwiększy się też zapotrzebowanie na baterie samochodowe, na co przygotowuje się m.in. Tesla, budując swoją fabrykę w Nevadzie.

Władze Francji i Wielkiej Brytanii ogłosiły, że do 2040 roku chcą zakazać sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Tymczasem wcześniej w tym roku szwedzka marka Volvo poinformowała, że od 2019 roku jej wszystkie modele będą stanowić hybrydy i samochody elektryczne. Volkswagen chce natomiast zaprezentować do 2025 roku 80 nowych modeli samochodów z bateriami.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów