Choć wielu Polaków uważa się za doskonałych kierowców, policyjne statystyki pokazują, że rzeczywistości nie możemy rysować w tak jasnych barwach. Za większość wypadków drogowych i wykroczeń odpowiadają mężczyźni. Przewaga popełnianych przez nich przestępstw jest miażdżąca.
Według wyliczeń policji w ubiegłym roku popełniono ponad 150 tysięcy przestępstw. Za niemalże 96 proc. z nich odpowiadają mężczyźni. Głównym grzechem Polaków za kółkiem jest jazda po spożyciu alkoholu. Tu dominacja mężczyzn jest zatrważająca. 96,3 proc. spośród zatrzymanych w takim stanie stanowili panowie. Jeszcze więcej, bo 97,3 proc. mężczyzn zdecydowało się na jazdę po pijanemu pojazdami innymi niż mechaniczne, na przykład rowerami.
Jak wygląda podział ze względu na płeć w kwestii wypadków drogowych? Lepiej dla mężczyzn. Za wypadki, w których nikt nie poniósł śmierci, ani nie odniósł poważnych obrażeń, „tylko” w 80,5 proc. odpowiedzialni są mężczyźni. Więcej panów znaleźć można natomiast wśród sprawców cięższych wypadków. Tu proporcje mężczyzn i kobiet rozkładają się następująco – 88,7 proc. do 11,3 proc.
Co ciekawe, wsie, w których zdarza się jedynie 21 proc. przestępstw każdego rodzaju, okazują się niebezpieczne dla podróżnych. Popełnianych jest tam ponad 46 proc. wszystkich przestępstw w ruchu drogowym. Ciekawie prezentuje się również demograficzny przekrój sprawców przestępstw drogowych. Jak się okazuje, emeryci i renciści popełnili w ubiegłym roku prawie trzykrotnie więcej przestępstw niż uczniowie i studenci. Co na to firmy ubezpieczeniowe?
* KOBIETY ZA KÓŁKIEM SĄ SAMOLUBNE * Źródło: Policja
tb/